Znalezionych wyników: 45
Forum Polski Drewnianej Strona G³ówna
Autor Wiadomo¶æ
  Temat: Dom Maldanin
olszak

Odpowiedzi: 1
Wy¶wietleñ: 13081

PostForum: Dyskusje o projektach typowych   Wys³any: 2012-11-07, 22:53   Temat: Dom Maldanin
Dom Maldanin po pewnych zmianach można oglądać jako dom Brzozolasek. Rozważamy także przywrócenie domu Maldanin, ale póki co polecam Brzozolasek.
Pozdrawiam
  Temat: Jak gruby bal na dom
olszak

Odpowiedzi: 12
Wy¶wietleñ: 41158

PostForum: MateriaÅ‚y   Wys³any: 2012-11-07, 22:51   Temat: Jak gruby bal na dom
Radziłbym się zdecydować na jednolite rozwiązanie dla całego domu. Albo ocieplenie nazewnątrz, albo wewnątrz
Pozdrawiam
  Temat: Przedstawiamy siÄ™
olszak

Odpowiedzi: 3
Wy¶wietleñ: 10588

PostForum: Przedstawiamy siÄ™   Wys³any: 2012-11-07, 22:49   Temat: Przedstawiamy siÄ™
Witamy i czekamy z niecierpliwością na zdjęcia
Pozdrawiam
  Temat: Projekt "Stawiguda"
olszak

Odpowiedzi: 2
Wy¶wietleñ: 10690

PostForum: Dyskusje o projektach typowych   Wys³any: 2012-11-07, 22:34   Temat: Projekt "Stawiguda"
W projektach modelowych dużo można zmienić. Oczywiście nie za darmo. W tym projekcie mamy realizacje zarówno ze schodami w salonie jak sieni
Pozdrawiam
  Temat: DziÅ› prawdziwych cieÅ›li już nie ma...
olszak

Odpowiedzi: 8
Wy¶wietleñ: 34210

PostForum: Polska PoÅ‚udniowa   Wys³any: 2012-11-07, 22:31   Temat: DziÅ› prawdziwych cieÅ›li już nie ma...
Aglar napisa³/a:
Hej, moze bede mogl pomoc i dac namiary na sprawdzonego gorala, jednak musze go najpierw zapytac czy bedzie mial czas na taka robote
Górale tak jak najbardziej ale w górach. Na nizinach odradzam.
Pozdrawiam
  Temat: montaż okien a szalunek
olszak

Odpowiedzi: 6
Wy¶wietleñ: 25321

PostForum: Konstrukcje   Wys³any: 2012-11-07, 22:28   Temat: montaż okien a szalunek
Daniel napisa³/a:
awsze budynek ładniej wygląda, gdy okna są w głębi.
Tutaj muszę się nie zgodzić. W starych domach drewnianych okna były zazwyczaj w zewnętrznym licu ścian, ja uważam to rozwiązanie za najlepsze choćby ze względu na prostotę montażu opasek.
Pozdrawiam
  Temat: MaÅ‚opolska
olszak

Odpowiedzi: 4
Wy¶wietleñ: 13735

PostForum: Style w budownictwie drewnianym   Wys³any: 2012-05-04, 11:26   Temat: MaÅ‚opolska
Dzień dobry
Sugeruję ułożenie na nakładkę a więc spodem deski o wymiarach np. 3x20 w rozstawie 15 cm a na nich takie same z przesunięciem. Deski zachodzą więc na siebie o 2,5cm. Sposób ten poza tym, że jest bardzo ładny zabezpiecza nas przed skutkami skurczu lub puchnięcia drewna, gdyż nie widać szczelin. Sugerowany wymiar desek jest dość duży ale daje naprawdę dobre efekty. Jeżeli jednak nie mamy dostępnego takiego drewna, to można przyjąć nieco mniejsze wymiary ale nie mniejsze niż 15x2,5cm
Pozdrawiam
Piotr Olszak
  Temat: Jak gruby bal na dom
olszak

Odpowiedzi: 12
Wy¶wietleñ: 41158

PostForum: MateriaÅ‚y   Wys³any: 2012-05-04, 11:15   Temat: Jak gruby bal na dom
Dzień dobry
Podwalina nie musi być z dębu. Bardzo dobry jest także modrzew, ma nawet taką przewagę nad dębem że są dostępne dłuższe elementy. Można też stosować rdzenną sosnę to znaczy taką z której wycięta jest biel a został sam rdzeń. Jeżeli nie mamy takiego drewna to należy użyć sosnę lub świerk impregnowane ciśnieniowo.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie podwalin to najważniejsze jest żeby utrzymywać je w suchości a więc: nie zasłaniać ich od zewnątrz, od spodu odizolować od muru, zrobić je na odpowiedniej wysokości tak żeby wody opadowe ani śnieg ich stale nie moczyły, a także zrobić dość duże okapy żeby każdy deszcz nie moczył ścian.
Mocowanie podwalin nie ma większego znaczenia. Każdy majster robi to po swojemu i nie ma powodu żeby w to ingerować. Mocowanie na kotwy pozwala skorygować wypaczenia podwalin, a mocowanie na blachach kątowych nie daje takiej możliwości. Jednak jeżeli mamy proste podwaliny to to nie ma różnicy.
Pozdrawiam
Piotr Olszak
  Temat: Podmurówka
olszak

Odpowiedzi: 14
Wy¶wietleñ: 37606

PostForum: Konstrukcje   Wys³any: 2012-04-18, 00:10   Temat: Podmurówka
Danielu!
Twoja wypowiedź poza oczywistymi brakami merytorycznymi jest wysoce nietaktowna. Administrator nie ma powodu tolerować wypowiedzi w stylu " tak obszerny wywód a pozbawiony sensu". To forum ma być wolne od pozbawionych treści pyskówek dlatego tego typu wypowiedzi będą usuwane bez podania przyczyny.
pozdrawiam
Piotr Olszak
  Temat: Podmurówka
olszak

Odpowiedzi: 14
Wy¶wietleñ: 37606

PostForum: Konstrukcje   Wys³any: 2012-04-16, 10:58   Temat: Podmurówka
Odnośnie montażu bez pianki:
Pianki montażowe są znane od 10 może 15 lat. Wcześniej ludzie bez nich żyli i być może za 10-15 lat nikt nie będzie o nich pamiętał. Tak więc nie pytaj jak funkcjonować bez pianki. Jeżeli trafi się klient dla którego jest to ważne to trzeba mu taką możliwość dać.
Odnośnie uprawnień zduńskich:
Państwo powinno stosować przymus wyłącznie wobec przestępców. Tymczasem nasza Władza Ludowa uważa że ma prawo ograniczać obywatelom możliwości pracy oczywiście dla ich dobra. Efekt tego będzie taki: usługi zduńskie zdrożeją co będzie szkodą dla ogółu. Powstanie jakieś obowiązkowe stowarzyszenie do którego dostęp będzie coraz bardziej ograniczony, ponieważ jego członkowie nie będą zainteresowani powstawaniem konkurencji. Wszystko to oczywiście w imię wysokiej jakości usług. Jakość oczywiście gwałtownie się obniży ba jak już będziesz miał te papiery to będziesz mógł robić najgorsze brakoróbstwo gdyż klient i tak do Ciebie będzie musiał przyjść- wszak będziesz miał papiery że jesteś "mistrzem". Teraz musisz się starać gdyż klient może pójść do kogokolwiek a mimo wszystko przychodzi do Ciebie gdyż zapewniasz wysoką jakość.
Oczywiście stowarzyszenia mają pełne usta frazesów o dbaniu o jakość usług, o jakość prawa, o morale członków. Życie jednak weryfikuje te zapowiedzi i zrzeszenia dbają jedynie o wpływanie składek i nie rozrastanie się nadmierne liczby członków.
Piszę to jako członek Izby Architektów która jest obowiązkowa i nie wpłacenie do niej składki powoduje utratę możliwości wykonywania mojego zawodu mimo iż to prawo uzyskałem od Rzeczypospolitej Polskiej a nie od Izby.
Kiedyś uprawnienia architektoniczne nie istniały a jakość powstającej architektury była dużo wyższa niż obecnie. Po naszych czasach gdy istnieje bardzo rozbudowane prawo, mające stać na straży jakości, nic wartościowego nie pozostanie.
Na zachodzie Europy np. w Danii i Francji, bo tam miałem okazję projektować, stosowanie uprawnień architektonicznych ogranicza się tylko do dużych budynków, większość domów jednorodzinnych powstaje bez architektów, mimo to a może raczej dzięki temu krajobraz budowlany Francji jest bez porównania piękniejszy od Polski.
Reasumując czym mniej ograniczeń tym lepiej i nie łudź się że regulacje państwowe są w stanie cokolwiek poprawić.
Pozdrawiam
Piotr Olszak
  Temat: Podmurówka
olszak

Odpowiedzi: 14
Wy¶wietleñ: 37606

PostForum: Konstrukcje   Wys³any: 2012-04-10, 13:34   Temat: Podmurówka
Używanie różnego rodzaju pianek montażowych w domach drewnianych nie jest rozwiązaniem optymalnym i przez wielu zwolenników tego budownictwa jest nieakceptowane.
Piotr Olszak
  Temat: MaÅ‚opolska
olszak

Odpowiedzi: 4
Wy¶wietleñ: 13735

PostForum: Style w budownictwie drewnianym   Wys³any: 2012-04-06, 12:23   Temat: MaÅ‚opolska
Witam
Proszę o zdjęcie tej konstrukcji a być może mam jakieś przykłady z Małopolski.
pozdrawiam
Piotr Olszak
  Temat: Jak gruby bal na dom
olszak

Odpowiedzi: 12
Wy¶wietleñ: 41158

PostForum: MateriaÅ‚y   Wys³any: 2012-04-04, 21:30   Temat: Jak gruby bal na dom
Przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków bez przerwy się zmieniają i warunki cieplne jaki musiał spełniać dom kilka lat temu są zupełnie inne niż obecnie. Do niedawna obowiązujące rozporządzenie mówiło, że dla ścian jednorodnych a takimi są ściany z "gołych" bali współczynnik U<0,5. To oznaczało, że ściany ze świerka lub sosny musiały mieć grubość przynajmniej 29 cm. Niedawno ten wymóg się zmienił i dla ścian jednorodnych obowiązuje taki sam współczynnik jak dla ścian wielowarstwowych to znaczy U< 0,3. Żeby to uzyskać powinniśmy zrobić ścianę drewnianą o grubości większej niż 56 cm. Jest to absolutnie nierealne i w moim przekonaniu jest grubą przesadą narzucanie tak restrykcyjnych rozwiązań. Przepisy te jednak obowiązują i jeżeli ktoś chce z nim być w zgodzie to może zapomnieć o domu z gołych bali. Dom taki winien być docieplony.
Rozporządzenia o Warunkach Technicznych Jakie Powinny Spełniać Budynki i ich Usytuowanie w §329 pkt.2 określa możliwość rezygnacji z wymaganych współczynników jeżeli przewidywane roczne zużycie energii nieodnawialnej zmieści się w podanych widełkach. Na podstawie tego odstępstwa, bez żmudnych obliczeń, dla każdego budynku innych, nie można powiedzieć jaką ścianę nam wolno wybudować. Ponadto zapisy związane z bilansem energetycznym budynków na szybkiego umieszczone w Prawie Budowlanym i pokrewnych rozporządzeniach posiadają mnóstwo nieścisłości , tak jest i w tym przypadku, gdyż mówi się tutaj o surowcach energetycznych nieodnawialnych, a co jeżeli opalamy dom drewnem, słomą, czy wikliną, to znaczy że nas te przepisy nie obowiązują?
Dlatego pomijając niuanse formalne odwołajmy się do doświadczeń pokoleń.
Od wieków domy drewniane były zdecydowanie bardziej komfortowe niż równolegle powstające murowane, dlatego Polacy bardziej je cenili niż na przykład ceglane. Podobno pierwszy polski starosta osadzony na Malborku kazał wybudować na dziedzińcu drewniany dwór gdyż w ceglanym zamku było mu za zimno.
Powstające do lat 50 XX wieku domy rzadko miały grubość bali większą niż 12 cm. Szczelność ścianom zapewniały mech, pakuły, a także tynk kładziony od wewnątrz.
Obecnie jesteśmy wydelikaceni i komfort cieplny rozumiemy zupełnie inaczej niż nasi dziadowie. Jednak można się pokusić o budowę z gołych bali należy jednak pomiętać o następujących zasadach:
1. większym problemem niż grubość ścian jest ich szczelność, dlatego należy poświęcić dużo uwagi uszczelnieniu między balami. W narożach należy wykonać lepsze wiązania niż standardowe czyli lepiej nie wiązać węgłów na obłap a na przykład na jaskółczy ogon z zamkami. Wiązanie takie pozbawione jest szpar.
2. Grubość bali musi być na tyle duża żeby przy dużych mrozach nie następowała kondensacja pary wodnej na wewnętrznym licu ścian. Przy różnicy 40stopni C ( na zewnątrz -20, wewnątrz +20) wykraplanie następuje w drewnie 13 cm od zewnątrz, a zatem ściana grubości 14 cm będzie sucha. Moim zdaniem grubość 14 cm jest minimalna dla domu z gołego bala.
3. Należy pamiętać że ciepło ucieka do góry. tak więc o ile można sobie pozwolić na nie ocieplenie ścian to nie ma mowy o nieociepleniu stropu i dachu.
arch. Piotr Olszak
  Temat: Jak gruby bal na dom
olszak

Odpowiedzi: 12
Wy¶wietleñ: 41158

PostForum: MateriaÅ‚y   Wys³any: 2012-04-04, 21:30   Temat: Jak gruby bal na dom
Niestety przepisy się znowu zmieniły ( nawet nie wiem kiedy) i to co pisałem w poprzednim poscie nie jest już prawdą:
Poniżej załączam tekst jaki przygotowałem dla "Muratora" Myślę że podchodzi on kompleksowo do tego tematu.
Odnośnie odbioru budynku:
Jeżeli Pana dom jest budynkiem mieszkalnym lub rekreacyjnym to jako takiego odbioru komisyjnego nie będzie tylko odbiór papierowy. A więc jeżeli w dzienniku budowy kierownik napisał że ocieplenia nie ma to ma Pan problem a jeżeli nie napisał to problemu nie ma. W papierach wszystko musi grać ale nie ma potrzeby opisywania każdego gwoździa czy też ocieplenia tak więc sprawę należy załatwić przez przemilczenie. Nasze prawo jest tak rozległe że z przyjemnością będę informował jak je omijać. Jednak jeżeli się nie uda go ominąć to oczywiście nie biorę za to odpowiedzialności bo zawsze można trafić na nadgorliwego urzędnika. Myślę jednak że akurat z tym nie będzie miał Pan kłopotu.

Pozdrawiam
Piotr Olszak
  Temat: strop - Czy taki bÄ™dzie dobry?
olszak

Odpowiedzi: 6
Wy¶wietleñ: 16462

PostForum: Konstrukcje   Wys³any: 2012-04-02, 13:14   Temat: strop - Czy taki bÄ™dzie dobry?
Dzień dobry
Niestety na Pańskie pytanie jestem zmuszony odpisać jak każdy lekarz: nie udzielamy takich konsultacji mailowo ani telefonicznie. I nie chodzi tu o pieniądze. Musi Pan komuś kto ma stosowne uprawnienia zlecić obliczenie tej konstrukcji. Ten ktoś weźmie za to odpowiedzialność.
Pozdrawiam
Piotr Olszak
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16