Forum Polski Drewnianej
Dyskutujemy o tradycyjnym polskim budownictwie drewnianym

Materiały - Ogrzewanie

caroly - 2012-01-10, 21:09
Temat postu: Ogrzewanie
Witam, prosze o informację, w jaki sposób rozwiązujecie sprawę ogrzewania domu drewnianego?
Pozdrawiam

olszak - 2012-01-11, 16:06

Dzień dobry
Ogrzewanie w domu drewnianym jest takie same jak w każdym innym. Nie ma jakichś rodzajów ogrzewania przeznaczonych do budownictwa drewnianego.
pozdrawiam
Piotr Olszak

caroly - 2012-01-11, 21:28

Zadałam to pytanie, ponieważ w większości projektów, szczególnie tych mniejszych domów, nie wystepuje pomieszczenie oznaczane jako kotłownia. Rozumiem, że nie ma problemu z ogrzewaniem gazowym, olejowym czy elektrycznym. Czy planowanie np. pieca na drzewo, węgiel czy inne paliwo stałe ma sens w drewnianym domu, tzn, czy nie jest to zbyt ryzykowne? Oczywiście nie mam tu na myśli kominka, a tylko większy piec do ogrzewania wody i co.
Pozdrawiam

pawell - 2012-01-12, 21:52

Wszyscy znajomi, którzy mają piece węglowe/miałowe zwracają uwagę na jedno: piec najlepiej umieścić w piwnicy, albo w pomieszczeniu oddzielonym 2 drzwiami z przedsionkiem, ze względu na przedostający się dym.
Co do ryzyka pożaru - pomieszczenie musi być wykończone odpowiednimi materiałami i odpowiednio wentylowane. Musi być zapewniony dostęp swieżego powietrza, zużywanego przy spalaniu.

olszak - 2012-01-13, 10:11

Dzień dobry
Niektóre moje domy nie mają kotłowni gdyż w przypadku domów małych ( 120m2 i mniej) najbardziej sensownym rozwiązaniem jest kominek z nadmuchami ciepłego powietrza + prąd. Budowa kotłowni w małym domu nie ma sensu gdyż instalacja dużo kosztuje a poza tym traci się kosztowną powierzchnię. W przypadku domów dużych na pewno jakieś pomieszczenie i jakiś kocioł jest wskazany ale jaki to ma być kocioł i czy pomieszczenie ma być na parterze czy w piwnicy to już bardzo indywidualna sprawa. W przypadku ogrzewania gazem płynnym z butli nie wolno robić kotłowni w piwnicy.
Pozdrawiam
Piotr Olszak

Darek - 2012-01-16, 09:22

Witam
Z własnego doświadczenia - duży dom - kotłownia jest najlepszym rozwiązaniem. Piec to tylko składowa instalacji, czasem pojawia się hydrofor i nie można zapomnieć o zbiorniku CWU. Typowy pod układ solarny zajmuje 1m2.
Do malego domu, który nie ma kotłowni polecam piec na gaz, dwufunkcyjny umiejscowiony w szafce kuchennej.
Piotrze prąd to samobójstwo cenowe. Zresztą znasz moje zdanie na temat kominka z rozprowadzeniem a z płaszczem. Jeśli mamy instalacje grzejnikową to po jaką cholerę wydawać pieniądz na rozprowadzenie ciepłego powietrza. Kominek z płaszczem wpinamy w instalacji i już.

piotrz - 2012-01-17, 19:23

Ja zdecydowałem się na rozwiązanie tradycyjne, kuchnia kaflowa grzejąca dodatkowo ściankę działową, oprócz tego piec kaflowy akumulujący ciepło z dużymi drzwiczkami przeszklonymi jak w kominku - moim zdaniem dużo lepsze rozwiązanie niż kominki, kuchnia jest bez wężownicy, nie grzeje wody użytkowej, dzięki temu możemy w niej palić nawet jak nie będzie prądu, wody, zawieje nas zimą na amen itd. Oprócz tego mamy kotłownię w piwnicy, z piecem na paliwa stałe z podajnikiem, oprócz pieca znajduje się tam zasobnik CWU, hydrofor, miejsce na opał i mały warsztat, W piecu można palić węglem, biomasą peletem i zasobnik na paliwo starcza najakies 3-4 dni palenie, to jakbyśmy chcieli odpocząć od naszej wsi od czasu do czasu. Połowa parteru czyli jakieś 50 m2 ogrzewana jest podłogówką.
Jeśli ktoś mnie pyta czy robić piwnicę w domu na wsi, przeważnie odpowiadam tak bo miejsca nigdy nie dość (co do garażu pod domem to jestem na nie), ale nie robiłbym piwnicy za wszelką cenę, nasz dom stoi na piasku, wody gruntowe są bardzo nisko, piwnica jest sucha i dzięki temu ciepła, gdybym budował na jakiejś glinie lub w terenie z wysokim poziomem wody gruntowej to raaczej bym sobie odpuścił

olszak - 2012-01-19, 22:17

Witam
uważam że takie źródła ciepła jak piece i kominki muszą być niezależne od prądu. Dlatego uważam kocioł z płaszczem wodnym za nieporozumienie. Jak mi kiedyś wyłączyli prąd to musiałem rozżarzone węgle na taczkę wybierać bo woda zaczęła się w płaszczu gotować. A więc powinno być jedno źródło tradycyjne a drugi może być nowe wykorzystujące prąd. W dużym domu kotłowania bezobsługowa na paliwo płynne bądź gazowe, lub obsługowa na paliwo stałe jeżeli dom użytkowany jest ciągle. Natomiast w przypadku małych domów prąd jest najlepszy. Oczywiście jest dogi ale jak ktoś wyda kilkadziesiąt tysięcy złotych na pomieszczenie i ko9lejnych kilkadziesiąt na urządzenia to trzeba się zastanowić ile kWh prądu za to kupimy. A jeżeli ktoś chce oszczędzać to będzie więcej palił w piecu kaflowym lub kominku.
pozdrawiam
Piotr Olszak

TomekS - 2012-02-05, 09:09
Temat postu: Ogrzewanie
Wszystko tak naprawdę zalezy od wsi:) Jeżeli sporadycznie występuje brak prądu to i pewnie kominek z płaszczem wodnym się sprawdzi jak i tradycyjne c.o. Jeśli jednak prawdziwa wiocha (bez sakrazmu lecz z dumą to piszę:) ) to jednak chyba kominek z rozporwadzeniem ciepła do innych pomieszczeń a w kuchni obowiązkowo kaflowa kuchnia, co nawiasem mówiąc marzy mi się w przyszłym domu, że już o kaflowych piecach w pokojach nie wspomnę - chociaż palenie w nich wymaga pewnej systematyczności, i obowiązkowości. Wcisnąć guzik ogrzewania np. gazowego "bezcenne" chociaż w kolizji - wręcz w mezaliansie do drewnianej chaty :)
Aglar - 2012-03-26, 13:38

Mam gaz przy domu, ale nie wiem czy sie wogole podlaczac ze wzgledu na koszty ogrzewania. W mojej rodzinie wszyscy korzystaja z ekogroszku i sa bardzo zadowoleni i z wygody i z kosztow. Ja stoje przed dylematem, czy kotlownie zrobic w garazu i puscic rure ziemia czy jednak zrobic mala piwniczke. Znajomy ma to pierwsze rozwiazanie i bardzo sie cieszy z tego, ze nie zrobil sobie kotlowni w domu.
Dodatkowo planuje piec kaflowy no i tradycyjnie kominek :)

Cytat:
uważam że takie źródła ciepła jak piece i kominki muszą być niezależne od prądu. Dlatego uważam kocioł z płaszczem wodnym za nieporozumienie. Jak mi kiedyś wyłączyli prąd to musiałem rozżarzone węgle na taczkę wybierać bo woda zaczęła się w płaszczu gotować.

Mam podobne zdanie i dlatego kominek planuje zrobic grawitacyjnie, choc mozna zrobic i z plaszczem i podlaczyc cos w rodzaju UPSa, ktory w razie braku pradu zapewni zasilanie na wiele godzin.

olszak - 2012-03-27, 10:24

Z mojej wiedzy gaz sieciowy jest na tyle tanim a może raczej mniej drogim a zarazem wygodnym źródłem ciepła że chyba nie powinien się Pan zastanawiać i się do niego podłączyć. Myśląc o groszku węglowym ( jakoś nazwa ekogroszek nie może mi przejść przez klawiaturę) należy pamiętać że to źródło zapewnia nam ogrzewanie zimą na 2-3 dni a to za mało żeby się gdzieś ruszyć. Poza tym korłownia taka wymaga dużej powierzchni a nie można zapominać że koszt 1m2 pomieszczenia to około 4000zł. Gaz wymaga zdecydowanie mniejszej kotłowni a czasem można kocioł powiesić w łazience na ścianie
Pozdrawiam

Aglar - 2012-03-27, 11:06

To jest prawda, wygoda i kubatura jest duza zaleta i biore to pod uwage. Zaleta gazu jest rowniez tansze ogrzewanie wody latem. Biore tez jednak pod uwage, ze bede mial dom nieocieplony, i ze te osoby ktore znam i pala gazem zazwyczaj nie wiadomo czemu sa bardzo oszczedni, i rzadko ustawiaja temperature pow 20 st :)
Powierzchnia mojego domu nie ma byc wielka, ok 120-130m2, wiec gaz ma wieksze uzasadnienie ekonomiczne, tyle ze ja planuje zrobic kotlownie w bud. gosp. i puscic rure ziemia.

Zaleta pieca uniwersalnego (wegiel, mial, pellet, ziarna zboz) jest to, ze nie wiadomo jak cena gazu bedzie wygladac za pare, paredziesiat lat, juz teraz placimy Rosji za gaz wiecej niz caly zachod:

A przy piecu uniwersalnym mamy wybor tego co akurat tansze. Ma byc jeszcze kominek i piec kaflowy, ale podobno paleniu w kominku po 1-2 sezonach sie nudzi :-P

Nadzieja jest gaz lupkowy, ale podobno jest 2x mniej kaloryczny i cenowo wyjdzie podobnie.
No coz, potrzebuje jeszcze poszukac paru wlascicieli domow drewnianych, ktorzy grzeja tylko gazem i podpytac jak cenowo u nich to wychodzi.

pawell - 2012-03-28, 18:14

Ogrzewanie gazowe ma dwie główne zalety, które należy brać pod uwagę - wygoda (przegląd pieca 2 x w roku i zazwyczaj bezobsługowe użytkowanie) i brak kotłowni (piec zajmuje tyle miejsca co szafka kuchenna).
Co do kosztów - paliwa stałe są tańsze, ale mniej wygodne i pracochłonne (dopłacamy do ogrzewania własną pracą - składowanie, palenie, czyszczenie pieca itp.).
Jeżeli ktoś woli trochę sie pomęczyć i palić węglem/drewnem wybierze piec na paliwo stałe, jeśli ktoś nie ma czasu/chęci to lepiej wybrać gaz.

Daniel - 2012-03-30, 12:51

Kwestia ogrzewania w domu drewnianym jest ważna i wymaga dużej wiedzy!
Aby urządzenie grzewcze dawało efekt, przede wszystkim ważną sprawą jest ocieplenie domu! W domu do 120 m2 najlepiej wykonać kominek akumulacyjny, z wymiennikiem wodnym i rozprowadzeniem ciepła. Ciepłą wodę wspomagać elektrycznie bądź pompą ciepła powietrze - woda!! Taki kominek dzięki swoim właściwościom akumulacji ogrzeje równomiernie parter (ciepło laminarne, najzdrowsze), da ciepłą wodę użytkową oraz dodatkowo ogrzeje ciepłym powietrzem, które odpowiednio podane będzie nawilżone a nie suche!!Zabezpieczenie wymiennika wodnego można wykonać za sprawą instalacji grawitacyjnej albo specjalnego upsa do układów wodnych - nie wiem dlaczego tego nie stosują, wyraźnie instalatorzy nie są wykwalifikowani odpowiednio.Robiąc taki układ, spalimy mało drewna, uzyskamy efekt dobrego grzania, będziemy mieli wizję pięknego ognia. Po co robić piwnicę i pchać się w koszty, lepiej wykonać kominek z profesjonalną firmą.A solary na dachu drewnianego domu to porażka!
Koszt orientacyjny takiej instalacji bez robocizny to 30 000. Może być mniejszy, gdy wybierzemy skromną zabudowę kominka.

Daniel - 2012-03-30, 13:01

W większych domach proponowałbym połączenie układu gazowego i kominka...
Droższą opcją jest pompa ciepła, ale nie każdego stać...
Zbiornik z gazem zakopujemy w ziemi, piecyk kondensacyjny umieszczamy w odpowiednim pomieszczeniu gdzie będzie reszta instalacji. Dodatkowym źródłem będzie kominek z dobrym wymiennikiem wodnym, akumulacją. Wymiennik wodny połączony razem z instalacją gazową i sterownik steruje oba układami. Jak palimy w kominku, piec gazowy nie działa i odwrotnie.Wszystko podłączone do zasilacza, który w wyniku zaniku prądu podtrzymuje całą instalację i nie absolutnie żadnego zagrożenia.Konieczny będzie też bufor jako zasobnik ciepłej wody, świetne rozwiązanie. Akumulacja ciepła dodatkowo daje ciepło i wykorzystuje całkowicie energię ze spalin kominka.Taki układ jest droższy, ale większy dom...wiadomo. Pozdrawiam,
Daniel