Poprzedni temat «» Następny temat
Małopolska
Autor Wiadomo¶ć
Dariusz

Doł±czył: 22 Mar 2012
Wysłany: 2012-04-05, 21:22   MaĹ‚opolska

Witam wszystkich,
Mieszkam w Małopolsce i jeżdżąc po pł-wsch Polsce mam wiele okazji oglądać typowe domy drewniane w tej części Polski. Jakież było moje zdziwienie gdy w jednej wsi Podkarpacia wypatrzyłem dom drewniany o konstrukcji dachu rzadko spotykanej w tej części kraju. Krokwie oparte na murłacie wysuniętej poza obrys ścian (patrz zdjęcie 5/5 z działu: Konstrukcje/Dachy krokwiowo - jętkowe z murłatą). Oczywiście mnóstwo jest domów z konstrukcją dachu z murłatą o tyle pierwszy raz owa murłata nie jest elementem szczytowym ściany. Jeśli ktoś zauważy taka konstrukcję (moim zdaniem nietypową w tym rejonie) proszę o informację.
Pozdrawiam
Dariusz
PS.Niestety dom był opuszczony i nie mogłem się nic dowiedzieć na temat wykonawcy.

olszak
Administrator

Doł±czył: 27 Sie 2011
Wysłany: 2012-04-06, 12:23   

Witam
Proszę o zdjęcie tej konstrukcji a być może mam jakieś przykłady z Małopolski.
pozdrawiam
Piotr Olszak

Dariusz

Doł±czył: 22 Mar 2012
Wysłany: 2012-05-01, 14:45   

Witam wszystkich.
Jestem na etapie wymiany desek sufitowych w starym drewnianym domu i prosze o podpowiedź w kwestii wykonania sposobu ułożenia desek. Podoba mi się rozwiązanie na zdjęciu: Projekty typowe/Dom Krutyń/Zdjęcie 9 ale nie wiem jakie tam są wymiary i nie wiem czy bedzie to dobrze wyglądać jak sam dobiorę. Proszę o sugestie.

olszak
Administrator

Doł±czył: 27 Sie 2011
Wysłany: 2012-05-04, 11:26   

Dzień dobry
Sugeruję ułożenie na nakładkę a więc spodem deski o wymiarach np. 3x20 w rozstawie 15 cm a na nich takie same z przesunięciem. Deski zachodzą więc na siebie o 2,5cm. Sposób ten poza tym, że jest bardzo ładny zabezpiecza nas przed skutkami skurczu lub puchnięcia drewna, gdyż nie widać szczelin. Sugerowany wymiar desek jest dość duży ale daje naprawdę dobre efekty. Jeżeli jednak nie mamy dostępnego takiego drewna, to można przyjąć nieco mniejsze wymiary ale nie mniejsze niż 15x2,5cm
Pozdrawiam
Piotr Olszak

Daniel

Doł±czył: 25 Lut 2012
Wysłany: 2012-11-20, 14:43   

Tylko jedna podpowiedź...między deski które są przybijane do belki stropowej w odległości 15 cm jedna od drugiej daje się ładną deskę o o szerokości 15 cm i dodatkowo niech wystaje po dwa cm poza stropówkę. Mały element a tak nadaje szlachetności sufitowi...

Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu