Poprzedni temat «» Nastpny temat
Dziś prawdziwych cieśli już nie ma...
Autor Wiadomo
Dariusz

Doczy: 22 Mar 2012
Wysany: 2012-03-30, 22:36   Dziś prawdziwych cieśli już nie ma...

Witam wszystkich. Obecnie jestem w potrzebie wymiany całego dachu w domu drewnianym z 1934 r. Dotychczas wizytowało mnie 6-7 firm "ciesielskich" wykonujacych takie prace i jestem zawiedziony rozwiązaniami wykonania które przedstawiają. Jesli chodzi o konstrukcję samej więźby to nie jest źle ale gdy dochodzimy do sposobu związania więżby z istniejącymi elementami to ręce opadają. To co proponuja to jakieś klamry metalowe, płaskowniki, śruby. I nawet nie maja problemu z tym, że owe elementy bedą widoczne z zewnątrz domu o wnetrzu nie wspominając. Może ja źle szukam a może to rejon Polski (małopolskie) to taki obszar gdzie prawdziwa sztuka ciesielska zanikła.

piotrz

Doczy: 16 Sty 2012
Wysany: 2012-03-31, 10:13   

To niestety standard ;), radzę jednak poszukać w okolicy, może nie koniecznie firma, która chce zrobić szybko zainkasować i jechać na kolejną budowę.
Radzę spróbować moim sposobem, czyli emerytowany cieśla i młodzi pomocnicy, on mówi co i jak robić, mierzy i znaczy, biega z cyrklem, kątownikiem i ołówkiem, młodzi pracują, on nadzoruje. poświęć kilka weekendów, odwiedź kilka miejscowości w okolicy, rozpytaj, myślę że coś znajdziesz.
A tak swoją drogą fajnie byłoby móc uczyć się tradycyjnej ciesiołki w szkołach :)

Daniel

Doczy: 25 Lut 2012
Wysany: 2012-04-01, 13:17   

Są w Polsce świetni cieśle, którzy mają ogromne pojęcie i doświadczenie w konstrukcjach oraz potrafią je wykonać bez metalowych łączników, ba nawet wiernie odtworzyć to co było kiedyś - prawdziwe rzemiosło. Sam jestem czeladnikiem ciesielki i wierzcie mi, daje to dużo. Człowiek ma duże pojęcie o historii ciesielki, różnych form konstrukcji i rozwiązań. Za kilka lat zdobędę tytuł mistrza ciesielki i będzie można uczyć innych...Ale najważniejsza jest praktyka.Na mazurach na pewno znajdzie pan takich cieśli...Pozdrawiam

Aglar

Doczy: 16 Mar 2012
Wysany: 2012-04-02, 08:56   

Hej, moze bede mogl pomoc i dac namiary na sprawdzonego gorala, jednak musze go najpierw zapytac czy bedzie mial czas na taka robote :)
Podaj maila na PW.

olszak
Administrator

Doczy: 27 Sie 2011
Wysany: 2012-11-07, 22:31   

Aglar napisa/a:
Hej, moze bede mogl pomoc i dac namiary na sprawdzonego gorala, jednak musze go najpierw zapytac czy bedzie mial czas na taka robote
Górale tak jak najbardziej ale w górach. Na nizinach odradzam.
Pozdrawiam

Radosław 
Radosław

Doczy: 22 Lis 2012
Skd: Poznań
Wysany: 2012-11-25, 15:20   

Witam
Są jeszcze cieśle tradycyjni są:)
Jestem bowiem jednym z tych dla których ołówek, winkiel, piła i dłuta to główne narzędzia a gwóźdź i klamra to podstawowe łączniki.
Macie problem z cieślą - należy objechać okoliczne tartaki i tam na 100% powiedzą nam gdzie mieszka dobry cieśla,
Tylko proszę Państwa tak jak ja i kilku moich znajomych cieśli większość prac wykonujemy na zachodzie europy, ponieważ wymagane są tam inne priorytety przy remontach jak i budowie nowych konstrukcji niż w Polsce a są to Dekoracyjność -Technologia (tradycyja ciesiólka)-Cena a u nas rozmowy zazwyczaj rozpoczynają i kończą się na cenie i nie za bardzo kogo obchodzi jak to będzie zrobione i tutaj właśnie mają pole do popisu "cieśle na blaszki".
Co w Polsce daje mi ciągle dużo satysfakcji to przeprowadzki i rewitalizacje starych domów - każdy dom inny i ludzie niecodzienni.

Pozdrawiam
Radek

Daniel

Wysany: 2012-11-28, 14:35   

Zgadzam się z twoją opinią. Pseudo cieśli jest sporo....i drastycznie zaniżają jakość usług oraz cen.
W Polsce bardzo trudno się przebić - mało kto docenia prawdziwe rzemiosło ciesielskie.
Nam się udało, ale ciężko było...z resztą na zachodzie europy rozwijaliśmy skrzydła w tej branży.Tam doceniają technologię oraz artyzm. W POLSCE zaczyna robić się podobnie, ale tak jak pisałem, ciężko się przebić.
Poza tym jest mało architektów, którzy projektując daliby szansę zaistnieć prawdziwym cieślom. Nie będę wspominał już o pozwoleniach na budowę obiektów, które są karykaturą i nieporozumieniem. Problem leży nie tylko w cenie - bo często nie ma za co płacić - lecz w kulturze projektowania, zagospodarowania terenu oraz samej mentalności potencjalnych inwestorów!!!!!
Pozdrawiam i powodzenia

Daniel

Wysany: 2012-11-28, 16:36   

kilka zdjęć rzetelnej ciesielki

DSC00734.JPG
Plik cignito 354 raz(y) 129,2 KB

IMG_0803.JPG
Plik cignito 335 raz(y) 153,68 KB

IMG_0802.JPG
Plik cignito 316 raz(y) 128,82 KB

IMG_0762.JPG
konstrukcja ryglowa z litego modrzewia
Plik cignito 355 raz(y) 114,01 KB

lukasz 

Doczy: 02 Sty 2013
Wysany: 2013-01-03, 11:46   

Interesuje mnie jak mozna nauczyc sie tradycyjnego rzemiosla ciesielskiego w Polsce. Czy firmy, ktore stawiaja domy takie jak na powyzszych zdjeciach przyjmuja czeladnikow? Czy sa organizowane jakies szkolenia?
pozdrawiam
lukasz

Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych