Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Ogrzewanie
Autor WiadomoŠ
caroly 

Do│▒czy│a: 24 Lis 2011
Sk▒d: S┼éawno
Wys│any: 2012-01-10, 21:09   Ogrzewanie

Witam, prosze o informacj─Ö, w jaki spos├│b rozwi─ůzujecie spraw─Ö ogrzewania domu drewnianego?
Pozdrawiam

olszak
Administrator

Do│▒czy│: 27 Sie 2011
Wys│any: 2012-01-11, 16:06   

Dzień dobry
Ogrzewanie w domu drewnianym jest takie same jak w ka┼╝dym innym. Nie ma jakich┼Ť rodzaj├│w ogrzewania przeznaczonych do budownictwa drewnianego.
pozdrawiam
Piotr Olszak

caroly 

Do│▒czy│a: 24 Lis 2011
Sk▒d: S┼éawno
Wys│any: 2012-01-11, 21:28   

Zada┼éam to pytanie, poniewa┼╝ w wi─Ökszo┼Ťci projekt├│w, szczeg├│lnie tych mniejszych dom├│w, nie wystepuje pomieszczenie oznaczane jako kot┼éownia. Rozumiem, ┼╝e nie ma problemu z ogrzewaniem gazowym, olejowym czy elektrycznym. Czy planowanie np. pieca na drzewo, w─Ögiel czy inne paliwo sta┼ée ma sens w drewnianym domu, tzn, czy nie jest to zbyt ryzykowne? Oczywi┼Ťcie nie mam tu na my┼Ťli kominka, a tylko wi─Ökszy piec do ogrzewania wody i co.
Pozdrawiam

pawell 

Do│▒czy│: 03 Sty 2012
Sk▒d: Bydgoszcz
Wys│any: 2012-01-12, 21:52   

Wszyscy znajomi, kt├│rzy maj─ů piece w─Öglowe/mia┼éowe zwracaj─ů uwag─Ö na jedno: piec najlepiej umie┼Ťci─ç w piwnicy, albo w pomieszczeniu oddzielonym 2 drzwiami z przedsionkiem, ze wzgl─Ödu na przedostaj─ůcy si─Ö dym.
Co do ryzyka pożaru - pomieszczenie musi być wykończone odpowiednimi materiałami i odpowiednio wentylowane. Musi być zapewniony dostęp swieżego powietrza, zużywanego przy spalaniu.

olszak
Administrator

Wys│any: 2012-01-13, 10:11   

Dzień dobry
Niekt├│re moje domy nie maj─ů kot┼éowni gdy┼╝ w przypadku dom├│w ma┼éych ( 120m2 i mniej) najbardziej sensownym rozwi─ůzaniem jest kominek z nadmuchami ciep┼éego powietrza + pr─ůd. Budowa kot┼éowni w ma┼éym domu nie ma sensu gdy┼╝ instalacja du┼╝o kosztuje a poza tym traci si─Ö kosztown─ů powierzchni─Ö. W przypadku dom├│w du┼╝ych na pewno jakie┼Ť pomieszczenie i jaki┼Ť kocio┼é jest wskazany ale jaki to ma by─ç kocio┼é i czy pomieszczenie ma by─ç na parterze czy w piwnicy to ju┼╝ bardzo indywidualna sprawa. W przypadku ogrzewania gazem p┼éynnym z butli nie wolno robi─ç kot┼éowni w piwnicy.
Pozdrawiam
Piotr Olszak

Darek 

Do│▒czy│: 30 Wrz 2011
Sk▒d: Kosewo
Wys│any: 2012-01-16, 09:22   

Witam
Z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia - du┼╝y dom - kot┼éownia jest najlepszym rozwi─ůzaniem. Piec to tylko sk┼éadowa instalacji, czasem pojawia si─Ö hydrofor i nie mo┼╝na zapomnie─ç o zbiorniku CWU. Typowy pod uk┼éad solarny zajmuje 1m2.
Do malego domu, który nie ma kotłowni polecam piec na gaz, dwufunkcyjny umiejscowiony w szafce kuchennej.
Piotrze pr─ůd to samob├│jstwo cenowe. Zreszt─ů znasz moje zdanie na temat kominka z rozprowadzeniem a z p┼éaszczem. Je┼Ťli mamy instalacje grzejnikow─ů to po jak─ů choler─Ö wydawa─ç pieni─ůdz na rozprowadzenie ciep┼éego powietrza. Kominek z p┼éaszczem wpinamy w instalacji i ju┼╝.

piotrz

Do│▒czy│: 16 Sty 2012
Wys│any: 2012-01-17, 19:23   

Ja zdecydowa┼éem si─Ö na rozwi─ůzanie tradycyjne, kuchnia kaflowa grzej─ůca dodatkowo ┼Ťciank─Ö dzia┼éow─ů, opr├│cz tego piec kaflowy akumuluj─ůcy ciep┼éo z du┼╝ymi drzwiczkami przeszklonymi jak w kominku - moim zdaniem du┼╝o lepsze rozwi─ůzanie ni┼╝ kominki, kuchnia jest bez w─Ö┼╝ownicy, nie grzeje wody u┼╝ytkowej, dzi─Öki temu mo┼╝emy w niej pali─ç nawet jak nie b─Ödzie pr─ůdu, wody, zawieje nas zim─ů na amen itd. Opr├│cz tego mamy kot┼éowni─Ö w piwnicy, z piecem na paliwa sta┼ée z podajnikiem, opr├│cz pieca znajduje si─Ö tam zasobnik CWU, hydrofor, miejsce na opa┼é i ma┼éy warsztat, W piecu mo┼╝na pali─ç w─Öglem, biomas─ů peletem i zasobnik na paliwo starcza najakies 3-4 dni palenie, to jakby┼Ťmy chcieli odpocz─ů─ç od naszej wsi od czasu do czasu. Po┼éowa parteru czyli jakie┼Ť 50 m2 ogrzewana jest pod┼éog├│wk─ů.
Je┼Ťli kto┼Ť mnie pyta czy robi─ç piwnic─Ö w domu na wsi, przewa┼╝nie odpowiadam tak bo miejsca nigdy nie do┼Ť─ç (co do gara┼╝u pod domem to jestem na nie), ale nie robi┼ébym piwnicy za wszelk─ů cen─Ö, nasz dom stoi na piasku, wody gruntowe s─ů bardzo nisko, piwnica jest sucha i dzi─Öki temu ciep┼éa, gdybym budowa┼é na jakiej┼Ť glinie lub w terenie z wysokim poziomem wody gruntowej to raaczej bym sobie odpu┼Ťci┼é

olszak
Administrator

Wys│any: 2012-01-19, 22:17   

Witam
uwa┼╝am ┼╝e takie ┼║r├│d┼éa ciep┼éa jak piece i kominki musz─ů by─ç niezale┼╝ne od pr─ůdu. Dlatego uwa┼╝am kocio┼é z p┼éaszczem wodnym za nieporozumienie. Jak mi kiedy┼Ť wy┼é─ůczyli pr─ůd to musia┼éem roz┼╝arzone w─Ögle na taczk─Ö wybiera─ç bo woda zacz─Ö┼éa si─Ö w p┼éaszczu gotowa─ç. A wi─Öc powinno by─ç jedno ┼║r├│d┼éo tradycyjne a drugi mo┼╝e by─ç nowe wykorzystuj─ůce pr─ůd. W du┼╝ym domu kot┼éowania bezobs┼éugowa na paliwo p┼éynne b─ůd┼║ gazowe, lub obs┼éugowa na paliwo sta┼ée je┼╝eli dom u┼╝ytkowany jest ci─ůgle. Natomiast w przypadku ma┼éych dom├│w pr─ůd jest najlepszy. Oczywi┼Ťcie jest dogi ale jak kto┼Ť wyda kilkadziesi─ůt tysi─Öcy z┼éotych na pomieszczenie i ko9lejnych kilkadziesi─ůt na urz─ůdzenia to trzeba si─Ö zastanowi─ç ile kWh pr─ůdu za to kupimy. A je┼╝eli kto┼Ť chce oszcz─Ödza─ç to b─Ödzie wi─Öcej pali┼é w piecu kaflowym lub kominku.
pozdrawiam
Piotr Olszak

TomekS

Do│▒czy│: 13 Gru 2011
  Wys│any: 2012-02-05, 09:09   Ogrzewanie

Wszystko tak naprawd─Ö zalezy od wsi:) Je┼╝eli sporadycznie wyst─Öpuje brak pr─ůdu to i pewnie kominek z p┼éaszczem wodnym si─Ö sprawdzi jak i tradycyjne c.o. Je┼Ťli jednak prawdziwa wiocha (bez sakrazmu lecz z dum─ů to pisz─Ö:) ) to jednak chyba kominek z rozporwadzeniem ciep┼éa do innych pomieszcze┼ä a w kuchni obowi─ůzkowo kaflowa kuchnia, co nawiasem m├│wi─ůc marzy mi si─Ö w przysz┼éym domu, ┼╝e ju┼╝ o kaflowych piecach w pokojach nie wspomn─Ö - chocia┼╝ palenie w nich wymaga pewnej systematyczno┼Ťci, i obowi─ůzkowo┼Ťci. Wcisn─ů─ç guzik ogrzewania np. gazowego "bezcenne" chocia┼╝ w kolizji - wr─Öcz w mezaliansie do drewnianej chaty :)

Aglar

Do│▒czy│: 16 Mar 2012
Wys│any: 2012-03-26, 13:38   

Mam gaz przy domu, ale nie wiem czy sie wogole podlaczac ze wzgledu na koszty ogrzewania. W mojej rodzinie wszyscy korzystaja z ekogroszku i sa bardzo zadowoleni i z wygody i z kosztow. Ja stoje przed dylematem, czy kotlownie zrobic w garazu i puscic rure ziemia czy jednak zrobic mala piwniczke. Znajomy ma to pierwsze rozwiazanie i bardzo sie cieszy z tego, ze nie zrobil sobie kotlowni w domu.
Dodatkowo planuje piec kaflowy no i tradycyjnie kominek :)

Cytat:
uwa┼╝am ┼╝e takie ┼║r├│d┼éa ciep┼éa jak piece i kominki musz─ů by─ç niezale┼╝ne od pr─ůdu. Dlatego uwa┼╝am kocio┼é z p┼éaszczem wodnym za nieporozumienie. Jak mi kiedy┼Ť wy┼é─ůczyli pr─ůd to musia┼éem roz┼╝arzone w─Ögle na taczk─Ö wybiera─ç bo woda zacz─Ö┼éa si─Ö w p┼éaszczu gotowa─ç.

Mam podobne zdanie i dlatego kominek planuje zrobic grawitacyjnie, choc mozna zrobic i z plaszczem i podlaczyc cos w rodzaju UPSa, ktory w razie braku pradu zapewni zasilanie na wiele godzin.

olszak
Administrator

Wys│any: 2012-03-27, 10:24   

Z mojej wiedzy gaz sieciowy jest na tyle tanim a mo┼╝e raczej mniej drogim a zarazem wygodnym ┼║r├│d┼éem ciep┼éa ┼╝e chyba nie powinien si─Ö Pan zastanawia─ç i si─Ö do niego pod┼é─ůczy─ç. My┼Ťl─ůc o groszku w─Öglowym ( jako┼Ť nazwa ekogroszek nie mo┼╝e mi przej┼Ť─ç przez klawiatur─Ö) nale┼╝y pami─Öta─ç ┼╝e to ┼║r├│d┼éo zapewnia nam ogrzewanie zim─ů na 2-3 dni a to za ma┼éo ┼╝eby si─Ö gdzie┼Ť ruszy─ç. Poza tym kor┼éownia taka wymaga du┼╝ej powierzchni a nie mo┼╝na zapomina─ç ┼╝e koszt 1m2 pomieszczenia to oko┼éo 4000z┼é. Gaz wymaga zdecydowanie mniejszej kot┼éowni a czasem mo┼╝na kocio┼é powiesi─ç w ┼éazience na ┼Ťcianie
Pozdrawiam

Aglar

Do│▒czy│: 16 Mar 2012
Wys│any: 2012-03-27, 11:06   

To jest prawda, wygoda i kubatura jest duza zaleta i biore to pod uwage. Zaleta gazu jest rowniez tansze ogrzewanie wody latem. Biore tez jednak pod uwage, ze bede mial dom nieocieplony, i ze te osoby ktore znam i pala gazem zazwyczaj nie wiadomo czemu sa bardzo oszczedni, i rzadko ustawiaja temperature pow 20 st :)
Powierzchnia mojego domu nie ma byc wielka, ok 120-130m2, wiec gaz ma wieksze uzasadnienie ekonomiczne, tyle ze ja planuje zrobic kotlownie w bud. gosp. i puscic rure ziemia.

Zaleta pieca uniwersalnego (wegiel, mial, pellet, ziarna zboz) jest to, ze nie wiadomo jak cena gazu bedzie wygladac za pare, paredziesiat lat, juz teraz placimy Rosji za gaz wiecej niz caly zachod:

A przy piecu uniwersalnym mamy wybor tego co akurat tansze. Ma byc jeszcze kominek i piec kaflowy, ale podobno paleniu w kominku po 1-2 sezonach sie nudzi :-P

Nadzieja jest gaz lupkowy, ale podobno jest 2x mniej kaloryczny i cenowo wyjdzie podobnie.
No coz, potrzebuje jeszcze poszukac paru wlascicieli domow drewnianych, ktorzy grzeja tylko gazem i podpytac jak cenowo u nich to wychodzi.

pawell 

Do│▒czy│: 03 Sty 2012
Sk▒d: Bydgoszcz
Wys│any: 2012-03-28, 18:14   

Ogrzewanie gazowe ma dwie g┼é├│wne zalety, kt├│re nale┼╝y bra─ç pod uwag─Ö - wygoda (przegl─ůd pieca 2 x w roku i zazwyczaj bezobs┼éugowe u┼╝ytkowanie) i brak kot┼éowni (piec zajmuje tyle miejsca co szafka kuchenna).
Co do koszt├│w - paliwa sta┼ée s─ů ta┼äsze, ale mniej wygodne i pracoch┼éonne (dop┼éacamy do ogrzewania w┼éasn─ů prac─ů - sk┼éadowanie, palenie, czyszczenie pieca itp.).
Je┼╝eli kto┼Ť woli troch─Ö sie pom─Öczy─ç i pali─ç w─Öglem/drewnem wybierze piec na paliwo sta┼ée, je┼Ťli kto┼Ť nie ma czasu/ch─Öci to lepiej wybra─ç gaz.

Daniel

Do│▒czy│: 25 Lut 2012
Wys│any: 2012-03-30, 12:51   

Kwestia ogrzewania w domu drewnianym jest wa┼╝na i wymaga du┼╝ej wiedzy!
Aby urz─ůdzenie grzewcze dawa┼éo efekt, przede wszystkim wa┼╝n─ů spraw─ů jest ocieplenie domu! W domu do 120 m2 najlepiej wykona─ç kominek akumulacyjny, z wymiennikiem wodnym i rozprowadzeniem ciep┼éa. Ciep┼é─ů wod─Ö wspomaga─ç elektrycznie b─ůd┼║ pomp─ů ciep┼éa powietrze - woda!! Taki kominek dzi─Öki swoim w┼éa┼Ťciwo┼Ťciom akumulacji ogrzeje r├│wnomiernie parter (ciep┼éo laminarne, najzdrowsze), da ciep┼é─ů wod─Ö u┼╝ytkow─ů oraz dodatkowo ogrzeje ciep┼éym powietrzem, kt├│re odpowiednio podane b─Ödzie nawil┼╝one a nie suche!!Zabezpieczenie wymiennika wodnego mo┼╝na wykona─ç za spraw─ů instalacji grawitacyjnej albo specjalnego upsa do uk┼éad├│w wodnych - nie wiem dlaczego tego nie stosuj─ů, wyra┼║nie instalatorzy nie s─ů wykwalifikowani odpowiednio.Robi─ůc taki uk┼éad, spalimy ma┼éo drewna, uzyskamy efekt dobrego grzania, b─Ödziemy mieli wizj─Ö pi─Öknego ognia. Po co robi─ç piwnic─Ö i pcha─ç si─Ö w koszty, lepiej wykona─ç kominek z profesjonaln─ů firm─ů.A solary na dachu drewnianego domu to pora┼╝ka!
Koszt orientacyjny takiej instalacji bez robocizny to 30 000. Mo┼╝e by─ç mniejszy, gdy wybierzemy skromn─ů zabudow─Ö kominka.

Daniel

Do│▒czy│: 25 Lut 2012
Wys│any: 2012-03-30, 13:01   

W wi─Ökszych domach proponowa┼ébym po┼é─ůczenie uk┼éadu gazowego i kominka...
Dro┼╝sz─ů opcj─ů jest pompa ciep┼éa, ale nie ka┼╝dego sta─ç...
Zbiornik z gazem zakopujemy w ziemi, piecyk kondensacyjny umieszczamy w odpowiednim pomieszczeniu gdzie b─Ödzie reszta instalacji. Dodatkowym ┼║r├│d┼éem b─Ödzie kominek z dobrym wymiennikiem wodnym, akumulacj─ů. Wymiennik wodny po┼é─ůczony razem z instalacj─ů gazow─ů i sterownik steruje oba uk┼éadami. Jak palimy w kominku, piec gazowy nie dzia┼éa i odwrotnie.Wszystko pod┼é─ůczone do zasilacza, kt├│ry w wyniku zaniku pr─ůdu podtrzymuje ca┼é─ů instalacj─Ö i nie absolutnie ┼╝adnego zagro┼╝enia.Konieczny b─Ödzie te┼╝ bufor jako zasobnik ciep┼éej wody, ┼Ťwietne rozwi─ůzanie. Akumulacja ciep┼éa dodatkowo daje ciep┼éo i wykorzystuje ca┼ékowicie energi─Ö ze spalin kominka.Taki uk┼éad jest dro┼╝szy, ale wi─Ökszy dom...wiadomo. Pozdrawiam,
Daniel

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku