Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
bez tzw. paroizolacji?
Autor WiadomoŠ
krzychut

Do│▒czy│: 02 Gru 2011
Wys│any: 2011-12-04, 20:30   bez tzw. paroizolacji?

Temat nurtuje mnie od d┼éugiego czasu.Jakie b─Öd─ů, je┼Ťli oczywi┼Ťcie b─Öd─ů , konsekwencje nie zastosowania paroizolacji od wewn─ůtrz budynku na materiale izolacyjnym przy zastosowaniu zamiast we┼ény mineralnej we┼ény drzewnej. Jako┼Ť nie pasuje mi w drewnianym budynku "owijanie" wn─Ötrza w foli─Ö. Producenci ekofibru zak┼éadaj─ů, ┼╝e przy tym materiale nie jest potrzebna folia a we┼éna drzewna ma podobne w┼éa┼Ťciwo┼Ťci wi─Öc mo┼╝e bez?

olszak
Administrator

Do│▒czy│: 27 Sie 2011
Wys│any: 2011-12-05, 10:30   

W ┼Ťcianie drewnianej zachodz─ů nieco inne zjawiska ni┼╝ w murowanej. Punkt rosy przy r├│┼╝nicy 40stpni C znajduje si─Ö 13 cm od zewn─Ötrznego lica ┼Ťciany. a wi─Öc je┼╝eli u┼╝yjemy bali 14 cm i grubszych to wykraplanie b─Ödzie nast─Öpowa┼éo w ┼Ťcianie a nie w ociepleniu wewn─ůtrz budynku. Mimo tego paroizolacj─Ö si─Ö daje gdy┼╝ ┼Ťciana ma r├│┼╝ne szpary czyli mostki termiczne kt├│re trudno jest wyeliminowa─ç. Uwa┼╝am ┼╝e przy zastosowaniu dobrego uszczelnienia mi─Ödzy balami a tak┼╝e przy zaufaniu do ekipy kt├│ra dom b─Ödzie wykonywa┼éa, mo┼╝na paroizolacj─Ö pomin─ů─ç. Na pewno jednak nie pomija┼ébym wiatroizolacji na bale, gdy┼╝ straty ciep┼éa wynikaj─ůce z przewiewania s─ů wi─Ökszym problemem ni┼╝ te zwi─ůzane ze zbyt ma┼é─ů grubo┼Ťci─ů ocieplenia.
Pozdrawiam

krzychut

Do│▒czy│: 02 Gru 2011
Wys│any: 2011-12-06, 22:13   

>Na pewno jednak nie pomija┼ébym wiatroizolacji na bale, gdy┼╝ straty ciep┼éa wynikaj─ůce z >przewiewania s─ů wi─Ökszym problemem ni┼╝ te zwi─ůzane ze zbyt ma┼é─ů grubo┼Ťci─ů ocieplenia.
>Pozdrawiam[/quote]

wiatroizolacja bez dyskusji, ale zastanawia mnie niestosowanie paroizolacji wla┼Ťnie przy we┼énie drzewnej lu ekofibrze. To materia┼éy o podobnych w┼éa┼Ťciwo┼Ťcach jak drewno, nie trac─ů na izolacyjno┼Ťci nawet wtedy gdy absorbuj─ů wilgo─ç ( w jakichs tam oczywi┼Ťcie marginesach ) i spokojnie nagromadzon─ů wilgo─ç po┼║niej wydalaj─ů. Pami─Ötam stary budynek stolarskich warsztat├│w szkolnych gdzie sie uczylem zawodu, kt├│ry by┼é wykonany w tech. szkieletowej i wype┼éniny trocinami jako izol. cieplna. Widzia┼éem jak byl rozbierany i nie by┼éo zadnych slad├│w zniszczen spowodowanych przez wilgoc a stal dobre 30 lat i uzytkowany byl jak budynek mieszkalny calorocznie, z ogrzewaniem itp.

pzdr.

olszak
Administrator

Wys│any: 2011-12-15, 12:18   

Jak ju┼╝ pisa┼éem przy zastosowaniu ekofibru lub czego┼Ť podobnego nie potrzeba paroizolacji- tak twierdzi producent i na pewno ja nie mog─Ö tego podwa┼╝a─ç.

filip

Do│▒czy│: 16 Gru 2011
Wys│any: 2011-12-20, 07:16   

witam po raz pierwszy,
czy w projekcie jak poni┼╝ej (zdj─Öcie 4) r├│wnie┼╝ zastosowano jakie┼Ť izolacje czy mo┼╝e jest to ┼Ťcina w "czystej" formie?
http://www.polskadrewnian...eziorakiem.html

olszak
Administrator

Wys│any: 2011-12-20, 09:00   

Witam
┼Üciany tego domu wykonane s─ů z bali modrzewiowych gr 20cm bez docieplenia.

filip

Do│▒czy│: 16 Gru 2011
Wys│any: 2011-12-20, 09:49   

czy to jest grubo┼Ť─ç gwarantuj─ůca komfort podczas mro┼║nej zimy?
na ile istotne jest to, ┼╝e to modrzew?

olszak
Administrator

Wys│any: 2011-12-22, 11:36   

Zale┼╝y co dla kogo jest komfortem. Dawne chaty rzadko mia┼éy ┼Ťciany grubsze ni┼╝ 12 cm drewna + 4 cm tynk i to ludziom starcza┼éo. Obecnie normy s─ů bardzo wymagaj─ůce i potrzeba a┼╝ 29cm drewna ┼╝eby ┼Ťciana sosnowa mia┼éa wsp├│┼éczynnik U<0,5 . Jednak moim zdaniem nie w grubo┼Ťci jest problem. Czym grubsza ┼Ťciana tym wi─Öksze deformacje poszczeg├│lnych bali co skutkuje rozszczelnianiem si─Ö ┼Ťcian. Przewiewanie to znacznie wi─Ökszy problem ni┼╝ zbyt cienkie ┼Ťciany. Bardzo trudno znale┼║─ç ekip─Ö kt├│ra umie zrobi─ç szczelne ┼Ťciany kt├│re b─Öd─ů szczelne po kilku latach. Dlatego ja jednak proponuj─Ö ┼Ťcian─Ö z bali przynajmniej otynkowa─ç od ┼Ťrodka, co si─Ö zreszt─ů w starych cha┼éupach zazwyczaj robi┼éo.
Je┼Ťli chodzi o modrzew to jego w┼éa┼Ťciwo┼Ťci cieplne s─ů podobne do sosny czy ┼Ťwierka wi─Öc nie ma to zbyt wielkiego znaczenia.
Modrzew jest szczeg├│lnie podatny na wypaczenia dlatego trzeba przy jego stosowaniu przy┼éo┼╝y─ç szczeg├│ln─ů uwag─Ö do u┼éo┼╝enia bali i ich silnego zespolenia.

Darek 

Do│▒czy│: 30 Wrz 2011
Sk▒d: Kosewo
Wys│any: 2012-01-16, 09:47   

Wracaj─ůc do tematu paroizolacji. Koniecznie we wszystkich domach! Sam obecnie ma problem bo nie zastosowali┼Ťmy paroizolacji przy piance PUR na dachu. Mimo zapewnienia wykonawcy i producenta pianki powstaj─ů szczeliny przez kt├│re dmucha.
Krzychut wed┼éug mojej wiedzy ka┼╝dy producent we┼ény drzewnej poleca paroizolacj─Ö jako sk┼éadow─ů systemu. Dobra paroizolacja daleko ma do folii! Polecam tzw. aktywne lub inteligentne paroizolacje. Kawy nie zrobi ale wyreguluje mikroklimat idealnie. :-P
Co do grubo┼Ťci bala i p├│┼║niejszego komfortu. Wed┼éug mnie zwi─Ökszanie grubo┼Ťci bala ponad 14 cm nie ma sensu ekonomicznego. I tak wed┼éug polskich norm musimy stosowa─ç we┼én─Ö. Niestety panowie pisz─ůcy rozporz─ůdzenie o wsp├│┼éczynnikach przenikalno┼Ťci cieplnej potraktowali drzewo najgorzej jak si─Ö da i nie unikniemy we┼ény.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: