Poprzedni temat «» Następny temat
wielkoposka
Autor Wiadomość
ebhin

Wysłany: 2011-11-01, 14:52   wielkoposka

Witam
Interesuje mnie wygląd chałupy drewnianej z okolic Poznania.Mamy zamiar wybudowacć dom w okolicach Jeziora Lednickiego w niedalekiej odległośći jest Rezerwatu Puszczy Zielonki, trochę w bok od trasy P-ń, Gniezno
Gmina jest typowo rolnicza a chałupa czyli mój przyszły dom am być w stylu wiejskim chlopskim.
Coś w stylu Leśniczówki z projektów standartowych.
Plany są dość odległe ale postanowiłam się przygotować solidnie do tematu i zbieram wszelkie informacjie i sugestje.O ile to mozliwe mam proźbę o zamiesczenie jakiś fotografii z okolicznych skansenów.
Odległość utrudnia mni osobiste poszukiwanie inspiracii,pozostaje więc do wakacji internet

Simonas74 

Wysłany: 2011-11-04, 07:48   

Witam,
Drewniane obiekty z terenu Wielkopolski znajdują się, oprócz Dziekanowic oczywiście, także w innych skansenach, np. w Osieku nad Notecią. Pewien problem z budownictwem drewnianych w Wielkopolsce (zwłaszcza w byłym zaborze pruskim) jest taki, że tam dość wcześnie ono zanikło i stosunkowo niewiele takich obiektów zachowało się do naszych czasów. Np. te prezentowane w Dziekanowicach w znacznej części pochodzą z konińskiej i kaliskiej części Wlkp., czyli tej która była w zaborze rosyjskim. Ale za to zachowało się dość dużo obiektów o mieszanej konstrukcji: drewniano-glinianej lub drewniano-murowanej. Często są one równie piękne i śmiało można je uznać za wielkopolskie budownictwo regionalne na równi z drewnianym. Sam dysponuje takim projektem (mieszkam w tym domu), który jest wzorowany na drewniano-glinianym obiekcie z Wlkp. pn.-wsch. Jeżeli jest Pani zainteresowana, mogę udostępnić zdjęcia - wtedy proszę o maila.
pozdrawiam. Szymon

olszak
Administrator

Wysłany: 2011-11-04, 19:24   Wielkopolska

Dziekuje Panu Szymonowi za wyczerpujaco wypowiedz. Bardzo rad bylbym zobaczyc Panski dom. Jezeli to mozliwe prosze umiescic jego zdjecia na tym forum
pozdrawiam serdecznie
Piotr Olszak

olszak
Administrator

Wysłany: 2011-11-04, 19:46   

I jeszcze kilka slĂłw do Pani "Ebhin". Wielkopolskie tradycje budownictwa drewnianego sĂĄ bardzo odlegle czasowo. Dlatego uwazam ze nalezy tam korzystac z doswiadczen regionow sasiednich w ktorych to budownictwo istnialo dluzej. Mysle ze postawienie tam budynku Mazurskiego mimo znacznej odleglosci od Mazur nie bedzie wielkim nietaktem gdyz budownictwo na polnocy Polski z obszaru dawnego Zaboru Pruskiego ma wiele cech wspĂłlnych. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiazanie niz korzystanie z doswiadczen GĂłrali. Byc moze dla wielu purystĂłw regionalizmu moje slowa sĂĄ herezjĂĄ ,ale trudno wskazac cechy budynkow charakterystycznie wylacznie dla Wielkopolski. Przepraszam za moja pisownie ale jestem daleko od domu i nie mam do dyspozycji polskiej klawiatury
Pozdrawiam
Piotr Olszak

Simonas74 

Wysłany: 2011-11-07, 07:38   

Witam ponownie,
w ciągu kilku dni najbliższych dni zamieszczę fotki swojego domu, mam nadzieję, że będzie można wtedy jeszcze podyskutować o "stylu wielkopolskim".
pozdrawiam, Szymon Nowaczyk

MR2 

Wysłany: 2011-11-11, 15:38   

Witam
Czekamy z niecierpliwością na obiecane fotki. Patrzeć jak spadnie śnieg i trzeba będzie czekac do wiosny pzd

Simonas74 

Wysłany: 2011-11-14, 08:12   

Witam,
dopiero w długi weekend udało mi się wykonać fotki, które niniejszym prezentuję. Proporcje i układ podstawowych pomieszczeń mojego domu są wzorowane na oryginale ze wsi leżącej ok. 15 km od mojej. Nie jest on oczywiście jeszcze wykończony (wprowadziłem się do niego w tym roku) - brakuje m.in. drewnianych ościeży wokół drzwi i okien oraz balustrady na ganku. Pierwotnie chciałem go wybudować w nieco innej technice (przy tej samej formie) - tzn. parter z tzw. pecy czyli cegły z niewypalonej gliny a szczyt drewniany - wtedy najlepiej ilustrowałby on to, co ja rozumiem jako "styl wielkopolski". Niestety ze względów logistyczno-czasowo-finansowych nie udało mi się zrealizować tego zamierzenia. Sprawa nie jest na szczęście do końca pogrzebana, ponieważ mam jeszcze jedna małą działkę, na której planuje wzniesienie małego obiektu (ok. 100m2) handlowo-usługowego w tej właśnie technice (gliniano -drewnianej) - dziś już znacznie lepiej wiem jak się do tego zabrać.
pozdrawiam, Szymon

Simonas74 

Wysłany: 2011-11-14, 08:36   

jeszcze fotki - poprzednio nie przeszły bo były za ciężkie, teraz niestety są trocę niewyraźne

f4a.jpg
Plik ściągnięto 412 raz(y) 166,5 KB

f3a.jpg
Plik ściągnięto 405 raz(y) 182,35 KB

f2.jpg
Plik ściągnięto 434 raz(y) 213,27 KB

f1a.jpg
Plik ściągnięto 425 raz(y) 223,24 KB

Simonas74 

Wysłany: 2011-11-14, 08:39   

nawet więcej niż trochę, ale jak ktoś chce wyraźniejsze to mogę wysłać na maila

Odpowiedz do tematu