Poprzedni temat «» Następny temat
montaĹĽ okien a szalunek
Autor Wiadomo¶ć
piotrz

Doł±czył: 16 Sty 2012
Wysłany: 2012-06-05, 14:30   montaĹĽ okien a szalunek

Witajcie, mam takie pytanie , w tym roku zamierzam docieplić ściany ekofibrem z zewnątrz i oszalować dom, dojdzie jakieś 10 cm, obecnie mam okna z licowane ze ścianą, więc jak dojdzie szalunek i ocieplenie okna będą w 10 cm wnęce. Co radzicie forumowicze, bo przyznam że nie wiem jak temat ugryźć ;)
Pozdrawiam

krzychut

Doł±czył: 02 Gru 2011
Wysłany: 2012-07-14, 12:30   

piotrz napisał/a:
więc jak dojdzie szalunek i ocieplenie okna będą w 10 cm wnęce. Co radzicie forumowicze, bo przyznam że nie wiem jak temat ugryźć ;)

zostawić jak jest, ocieplenie powinno zajsc min2- 3cm na okno.

Daniel

Doł±czył: 25 Lut 2012
Wysłany: 2012-08-19, 16:27   

absolutnie to nie jest problem. Po prostu dajesz ładną opaskę od zewnątrz. Mało tego, taka opaska powinna być z elementami dekoracyjnymi. To tylko podkreśli urodę domu...

piotrz

Doł±czył: 16 Sty 2012
Wysłany: 2012-08-19, 20:49   

Co do opasek to własnie szykuję się do zaprojektowania czegos ciekawego, bałem się że okna będą zbyt głęboko, ale obawy już minęły, dom już oszalowany, okna w 10 cm wnękach wyglądają ok i może to nawet dla nich lepiej bo będą mniej narażone na wode i wiatr.

Daniel

Wysłany: 2012-08-20, 18:50   

Zawsze budynek ładniej wygląda, gdy okna są w głębi. Opaska z 10 cm ościeżnicą tylko podkreśli urodę domu. Proszę tylko pamiętać o minimalnym spadku dolnego parapetu opaski, który powinien wystawać poza opaskę min 2 cm oraz dobrze uszczelnić styk ościeżnicy opaski z oknem ( może być bezbarwny silikon). Pozdro

olszak
Administrator

Doł±czył: 27 Sie 2011
Wysłany: 2012-11-07, 22:28   

Daniel napisał/a:
awsze budynek ładniej wygląda, gdy okna są w głębi.
Tutaj muszę się nie zgodzić. W starych domach drewnianych okna były zazwyczaj w zewnętrznym licu ścian, ja uważam to rozwiązanie za najlepsze choćby ze względu na prostotę montażu opasek.
Pozdrawiam

Daniel

Wysłany: 2012-11-20, 14:35   

W starych domach tak było, to fakt...i wynikało to jak najbardziej z prostoty montażu.
Jednak proszę zauważyć, że stosowane były wtedy okna skrzyniowe, aby przede wszystkim wypełnić wnękę, która powstawała od wewnątrz oraz stworzyć tzw bufor cieplny poprzez kilkunastocentymetrowy odstęp między jedną parą okien a drugą. Z resztą te odstępy były zimą ładnie ozdabiane różnymi zdobionymi elementami dostępnymi również w sklepie ludowym. Obecnie stosuje się okna pojedyncze z szybami próżniowymi. Domy są prawie zawsze ocieplane, co łącznie z balem daje ok 35 cm. Dzisiaj robimy domy energooszczędne, eliminujemy mostki termiczne i inne "dziury" którymi ucieka ciepło. Więc dla urody ( co potwierdzają różne zdjęcia domów oryginalnie zachowanych) oraz minimalizacji strat cieplnych lepiej jest gdy okno jest zamontowane pośrodku tych 35 bądź lekko w stronę zewnętrzną. Proszę nie zapominać o okiennicach, które lepiej montować gdy okno jest cofnięte. Pozdrawiam

Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu