Forum Polski Drewnianej
Dyskutujemy o tradycyjnym polskim budownictwie drewnianym

Pytania do pracowni architektonicznej - Dom z senioratką

TomekS - 2011-12-23, 08:27
Temat postu: Dom z senioratką
Brakuje mi w propozycjach projektów np. domu z tzw. senioratką - oddzielnego małego mieszkania w dużym domu. Zdaję sobie sprawę, iż jest to w pewnym sensie zaprzeczeniem "wiejskiego" domu w którym żyły i mieszkały np. trzy pokolenia: dziadkowie, dzieci i wnuki. Co więc jest lepsze: dom z senioratką (np. sypialnia, salon, aneks kuchenny i łazienka) czy oddzielny niewielki domek pełaniący właśnie taką rolę?
Tomek

olszak - 2011-12-27, 09:29

Witam
Obydwa rozwiązania mają wady i zalety.
Opcja dwu budynków wymaga większej działki oraz zapisu w planie przestrzennym, że można na jednej działce postawić dwa budynki mieszkalne. Jest to opcja droższa zarówno w wykonaniu jak i w użytkowaniu- ogrzanie jest na pewno droższe. Jednak to rozwiązanie jest wygodniejsze dla obydwu stron.
Jeżeli jednak jest potrzebny jeden budynek z mieszkaniami dla rodziny + dla osób/osoby starszej to proponuję przyjrzeć się budynkowi Stawiguda, lub Maldanin. Są to budynki duże i bardzo łatwo jest wydzielić w nich dodatkowe mieszkanie.
pozdrawiam
Piotr Olszak

Darek - 2012-01-16, 09:38

Piotrze pamiętasz nasz projekt przerobiony ze Stawigudy? TomekS mam u siebie ciekawe rozwiązanie. Na parterze mieliśmy oddzielne mieszkanie składające się z wiatrołap, hol, aneks z salonem, dwie małe sypialnie i łazienka. Reszta parteru kuchnia, salon, jadalnia, hol była połączona z poddaszem. A na nim 4 sypialnie łazienka i chyba garderoba.
Dosyć ciekawa architektura.

MonikaSkabara - 2013-09-04, 18:14

podbijam wtek. aktualnie czekam na warunki zabudowy (wg Pani z UG do koca tygodnia powinnam ju je mie) i mapk od geodety (take do koca tygodnia). Chcemy z mem wybudowa dom dla siebie i rodzicw, w jednym domu dwa lokale mieszkalne. Marzy nam si drewniany, energooszczdny domek ale na rynku praktycznie nie ma gotowych rozwiza, ktre by nam odpowiaday. Opisany sposb przerobienia Projektu ze Stawigudy wydaje si by fajny, ale czy jest moliwo eby gdzie go obejrze? Opis to jedno ale realny projekt to zupenie co innego.
Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group