W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Rozmaitości » Bożnice drewniane  |  Artykuł napisano: 15.12.2014
Synagoga w Wołpie
Synagoga w Wołpie
Wołpa to wioska w okolicach Grodna, do II wojny światowej znajdowała się w granicach Polski obecnie w granicach Białorusi. W Wołpie znajdowała się drewniana bożnica, uważana za najpiękniejszą w całej Rzeczypospolitej

    Wołpa to wioska w okolicach Grodna, do II wojny światowej znajdowała się w granicach Polski obecnie w granicach Białorusi.
    W Wołpie znajdowała się drewniana bożnica, uważana za najpiękniejszą w całej Rzeczpospolitej, a tym samym w całej Europie. Wybudowana została prawdopodobnie na początku XVIII wieku i należała do grupy centralnych synagog charakterystycznych dla wschodu Rzeczypospolitej.
    Jej piękna bryła była tylko namiastką tego, co znajdowało się w środku. Sala modlitw była przesklepiona wspaniałą wielokondygnacyjną kopułą pozorną, wspartą na czterech słupach, między którymi znajdowała się bima. Wnętrze miało wysokość około 15 m i robiło tak duże wrażenie na obserwujących, że nawet fachowcy twierdzili, że ma około 30 metrów. Synagoga ta to absolutne wyżyny ciesielstwa polskiego. Budowniczowie stworzyli coś fantastycznego, wręcz niewykonalnego!
    To arcydzieło kultury polskiej i żydowskiej zostało spalone przez Niemców zaraz po wkroczeniu w czerwcu 1941 roku.
    Została nam tylko bogata dokumentacja zdjęciowa i rysunkowa, gdyż Politechnika Warszawska przed wojną prowadziła akcję inwentaryzacji drewnianych bożnic.
I oto nagle stał się cud: W Biłgoraju grupa miejscowych pasjonatów postanowiła wybudować Miasteczko Kresowe z synagogą. Ze względu na wyjątkowo urodę wybór padł na bożnicę z Wołpy. Ważne było także to że istnieje bogata dokumentacja tej budowli włącznie z inwentaryzacją polichromi.
     Synagoga ta jest właśnie budowana. Wszystko to odbywa się bez zbytniego rozgłosu, chociaż jest to wydarzenie ogromnej wagi dla kultury polskiej.
Osobom zaangażowanym w tą inwestycję gratuluję pomysłu i życzę powodzenia!

                                                                                                                                                                                 Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione