Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
RozmaitoÅ›ci » Bożnice drewniane  |  ArtykuÅ‚ napisano: 15.12.2014
Synagoga w Wołpie
Synagoga w Wołpie
Wołpa to wioska w okolicach Grodna, do II wojny światowej znajdowała się w granicach Polski obecnie w granicach Białorusi. W Wołpie znajdowała się drewniana bożnica, uważana za najpiękniejszą w całej Rzeczypospolitej

    WoÅ‚pa to wioska w okolicach Grodna, do II wojny Å›wiatowej znajdowaÅ‚a siÄ™ w granicach Polski obecnie w granicach BiaÅ‚orusi.
    W WoÅ‚pie znajdowaÅ‚a siÄ™ drewniana bożnica, uważana za najpiÄ™kniejszÄ… w caÅ‚ej Rzeczpospolitej, a tym samym w caÅ‚ej Europie. Wybudowana zostaÅ‚a prawdopodobnie na poczÄ…tku XVIII wieku i należaÅ‚a do grupy centralnych synagog charakterystycznych dla wschodu Rzeczypospolitej.
    Jej piÄ™kna bryÅ‚a byÅ‚a tylko namiastkÄ… tego, co znajdowaÅ‚o siÄ™ w Å›rodku. Sala modlitw byÅ‚a przesklepiona wspaniaÅ‚Ä… wielokondygnacyjnÄ… kopuÅ‚Ä… pozornÄ…, wspartÄ… na czterech sÅ‚upach, miÄ™dzy którymi znajdowaÅ‚a siÄ™ bima. WnÄ™trze miaÅ‚o wysokość okoÅ‚o 15 m i robiÅ‚o tak duże wrażenie na obserwujÄ…cych, że nawet fachowcy twierdzili, że ma okoÅ‚o 30 metrów. Synagoga ta to absolutne wyżyny ciesielstwa polskiego. Budowniczowie stworzyli coÅ› fantastycznego, wrÄ™cz niewykonalnego!
    To arcydzieÅ‚o kultury polskiej i żydowskiej zostaÅ‚o spalone przez Niemców zaraz po wkroczeniu w czerwcu 1941 roku.
    ZostaÅ‚a nam tylko bogata dokumentacja zdjÄ™ciowa i rysunkowa, gdyż Politechnika Warszawska przed wojnÄ… prowadziÅ‚a akcjÄ™ inwentaryzacji drewnianych bożnic.
I oto nagle staÅ‚ siÄ™ cud: W BiÅ‚goraju grupa miejscowych pasjonatów postanowiÅ‚a wybudować Miasteczko Kresowe z synagogÄ…. Ze wzglÄ™du na wyjÄ…tkowo urodÄ™ wybór padÅ‚ na bożnicÄ™ z WoÅ‚py. Ważne byÅ‚o także to że istnieje bogata dokumentacja tej budowli wÅ‚Ä…cznie z inwentaryzacjÄ… polichromi.
     Synagoga ta jest wÅ‚aÅ›nie budowana. Wszystko to odbywa siÄ™ bez zbytniego rozgÅ‚osu, chociaż jest to wydarzenie ogromnej wagi dla kultury polskiej.
Osobom zaangażowanym w tą inwestycję gratuluję pomysłu i życzę powodzenia!

                                                                                                                                                                                 Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Åšw. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione