W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Rozmaitości » Bożnice drewniane  |  Artykuł napisano: 17.07.2013
Synagoga w Śniadowie
Śniadowo to nieduże miasteczko kilkanaście kilometrów na południe od Łomży. Obecnie nie ma tam zbyt wielu zabytków, ale jeszcze w niedalekiej przeszłości znajdowała się tam wspaniała Bożnica.
 Zgodnie z napisem na kopule powstała ona w 1768 roku składał się z wysokiego korpusu pokrytego łamanym dachem oraz dobudowanych do niego z trzech parterowych przybudówek i piętrowych alkierzy narożnych. Zachodnią elewację zdobiła dodatkowo arkadowa galeryjka na piętrze. Sala główna tej synagogi miała wymiary około 12 x 12 m i była wysoka na około 10 m. Wnętrze to zwieńczała wspaniała wielokondygnacyjna drewniana kopuła pozorna. Kopuła ta była oparta na ścianach obwodowych, ale także na czterech smukłych słupach pomiędzy którymi na dole urządzono bimę. Było to typowe rozwiązanie dla Synagog z XVIII wieku.
     Historia tej Synagogi skończyła się około roku 1916 kiedy to w wyniku działań I Wojny Światowej została spalona. Ciekawostką jest, że Śniadowscy Żydzi w 1933 roku zbudowali nową niestety już nie tak ładną synagogę drewnianą. Tę synagogę po II wojnie kupił proboszcz parafii w Szumowie, dzięki czemu budowla ta w innym miejscu i w nieco zmienionej formie przetrwała do dzisiaj.
    Rodzi się tu smutna refleksja: Ta stara, barokowa synagoga była bez porównania ładniejsza ale i bardziej zaawansowana technicznie niż ta z 1933 roku. Należy domniemywać, że gdyby powstała w naszych czasach byłaby jeszcze brzydsza. Gdzie zatem jest postęp i rozwój ludzkości? Do czego to wszystko zmierza? To pytanie można sobie zadawać patrząc na całą współczesną twórczość architektoniczną.

Autor: architekt Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione