Dla osoby, która sfotografuje i opisze najdÅ‚uższÄ… lub najwyższÄ… tamÄ™ bobrowÄ… przewidziana nagroda.
Kilka lat temu w marcu spÅ‚ywaÅ‚em rzeczkÄ… RybnicÄ… pÅ‚ynÄ…cÄ… przez PuszczÄ™ PiskÄ…. OkoÅ‚o kilometra za ruinami huty w WÄ…doÅ‚ku natrafiliÅ›my na przeszkodÄ™ w postaci tamy bobrowej, która zdumiaÅ‚a nas swoim rozmachem. Bobry zatamowaÅ‚y wÄ…skie koryto rzeczki i woda zaczęła przelewać siÄ™ bokiem dlatego gryzonie dorobiÅ‚y kawaÅ‚ek tamy po obu stronach rzeczki. Sytuacja siÄ™ powtórzyÅ‚a wiele razy, aż bobry zrobiÅ‚y tamÄ™ w poprzek caÅ‚ej doliny która w tym miejscu ma 91 metrów szerokoÅ›ci. ZwierzÄ™ta te nie dysponowaÅ‚y przyrzÄ…dami geodezyjnymi a wiÄ™c nie zrobiÅ‚y prostej tamy ale wijÄ…cÄ… siÄ™ niczym jakaÅ› żmije zygzakowate, których zresztÄ… w tej okolicy jest sporo w tej okolicy. Tama ta w zwiÄ…zku z tym ma znacznie wiÄ™kszÄ… dÅ‚ugość niż szerokość doliny i wynosi zapewne okoÅ‚o 120m.
Tama ta nie jest wysoka, różnica poziomów wody wynosi może 50-60 cm. Jednak z racji na jej dÅ‚ugość zatrzymuje ogromnÄ… masÄ™ wody. Rodzina bobrów, która to zbudowaÅ‚a stanęła przed zagadnieniami, którym by nie podoÅ‚aÅ‚o wiÄ™kszość Homo Sapiens. Bobry musiaÅ‚y pozyskać, przetransportować i wbudować mimo wartkiego nurtu co najmniej 200 ton drewna i muÅ‚u.
Pod wpÅ‚ywem tej tamy zrodziÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚, że na portalu PolskaDrewniana.pl należy pokazać też budowle drewniane nie uczynione rÄ™kÄ… ludzkÄ…. Mimo swojego niepozornego wyglÄ…du zawarta jest w nich myÅ›l inżynierska, która może wprawić w zdumienie. Budowle te majÄ… bardzo duży wpÅ‚yw na krajobraz gdyż przez nie łąki i lasy zmieniajÄ… siÄ™ w stawy i bagna. Budzi to czÄ™sto zrozumiaÅ‚y sprzeciw ludzi, ale zawsze ma korzystny wpÅ‚yw na bilans wodny regionów a także różnorodność biologicznÄ….
Będę tu prezentował zdjęcia tam bobrowych i żeremi za każdym razem z informacją gdzie się ta budowla znajduje.
Jeżeli chcielibyście Państwo podzielić się swoimi zdjęciami i informacjami na temat tych budowli to zapraszam.
Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2012 roku pod adresem biuro@polskadrewniana.pl
Konkurs realizowany w trzech kategoriach:
- Zdjęcie najdłuższej tamy
- Zdjęcie najwyższej tamy
- Zdjęcie najwyższej żeremii
Pozdrawiam
Piotr Olszak