W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Rozmaitości » Tamy bobrowe  |  Artykuł napisano: 16.05.2012
Tamy bobrowe
Niniejszym ogłaszam tamę bobrową na Rybnicy koło Wądołka w Puszczy Piskiej za najdłuższą w Polsce. Jeżeli ktoś zna dłuższą proszę o dowody w postaci zdjęć z dokładną lokalizacją zapory.


Dla osoby, która sfotografuje i opisze najdłuższą lub najwyższą tamę bobrową przewidziana nagroda.
Kilka lat temu w marcu spływałem rzeczką Rybnicą płynącą przez Puszczę Piską.  Około kilometra za ruinami huty w Wądołku natrafiliśmy na przeszkodę w postaci tamy bobrowej, która zdumiała nas swoim rozmachem. Bobry zatamowały wąskie koryto rzeczki i woda zaczęła przelewać się bokiem dlatego gryzonie dorobiły kawałek tamy po obu stronach rzeczki. Sytuacja się powtórzyła wiele razy, aż bobry zrobiły tamę w poprzek całej doliny która w tym miejscu ma 91 metrów szerokości. Zwierzęta te nie dysponowały przyrządami geodezyjnymi a więc nie zrobiły prostej tamy ale wijącą się niczym jakaś żmije zygzakowate, których zresztą w tej okolicy jest sporo w tej okolicy. Tama ta w związku z tym ma znacznie większą długość niż szerokość doliny i wynosi zapewne około 120m.

Tama ta nie jest wysoka, różnica poziomów wody wynosi może 50-60 cm. Jednak z racji na jej długość zatrzymuje ogromną masę wody. Rodzina bobrów, która to zbudowała stanęła przed zagadnieniami, którym by nie podołało większość Homo Sapiens. Bobry musiały pozyskać, przetransportować i wbudować mimo wartkiego nurtu co najmniej 200 ton drewna i mułu.

Pod wpływem tej tamy zrodził się pomysł, że na portalu PolskaDrewniana.pl należy pokazać też budowle drewniane nie uczynione ręką ludzką. Mimo swojego niepozornego wyglądu zawarta jest w nich myśl inżynierska, która może wprawić w zdumienie. Budowle te mają bardzo duży wpływ na krajobraz gdyż przez nie łąki i lasy zmieniają się w stawy i bagna. Budzi to często zrozumiały sprzeciw ludzi, ale zawsze ma korzystny wpływ na bilans wodny regionów a także różnorodność biologiczną.

Będę tu prezentował zdjęcia tam bobrowych  i żeremi za każdym razem z informacją gdzie się ta budowla znajduje.

Jeżeli chcielibyście Państwo podzielić się swoimi zdjęciami i informacjami na temat tych budowli to zapraszam.


Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2012 roku pod adresem biuro@polskadrewniana.pl
Konkurs realizowany w trzech kategoriach:

- Zdjęcie najdłuższej tamy
- Zdjęcie najwyższej tamy
- Zdjęcie najwyższej żeremii


Pozdrawiam

Piotr Olszak
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione