W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Rozmaitości » Konstrukcje  |  Artykuł napisano: 29.12.2011
Oczepy
Oczep to najwyższa belka ścian drewnianych , zarówno wieńcowych jak i szkieletowych. W oczepy wczopowane są wszystkie słupy i łątki.

            Oczepy spinają budynek od góry podobnie jak podwaliny dołem. Dlatego oczepy winny być w miarę możliwości  ciągłe. O ile w przypadku oczepów poprzecznych nie jest to problemem to oczepy wzdłużne często są zbyt długie żeby mogły być wykonane z jednego kawałka drewna. Dlatego należy w nich zastosować łączenia wzdłużne, które przeniosą siły zginające, ściskające i rozciągające. Wiązania te przedstawiłem przy opisie podwalin. Najczęściej spotykanym z tych wiązań w chatach mazurskich jest wiązane zwane „piorunem” lub „błyskawicą”. Oczepy wzdłużne z poprzecznymi są wiązane nie na jaskółkę jak bale poniżej, ale na obłap. Wynika to z kilku względów:

             Po pierwsze konstrukcyjnych: gdy wykonuje się obłapy pozostają długie końcówki belek tzw ostatki. Ostatki te mogą służyć jako podparcie i wzmocnienie belek stropowych na których jest oparty dach

             Po drugie ma to znaczenie estetyczne, ponieważ ostatki wystające ze ściany można ładnie zaciosać wzbogacając tym samym monotonię ścian. (Ryc. 2,3)

 

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione