W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Rozmaitości » Konstrukcje  |  Artykuł napisano: 29.12.2011
Słupy
W budownictwie mazurskim słupy są bardzo ważnym elementem. Są używane w podcieniach szczytowych, podcieniach wgłębnych, gankach i werandach.

           W budownictwie mazurskim słupy są bardzo ważnym elementem. Są używane w podcieniach szczytowych, podcieniach wgłębnych, gankach i werandach. Słupy użyte w tych elementach budynku mają przede wszystkim znaczenie konstrukcyjne, ale nie zaniedbywano ich walorów estetycznych dlatego słupy na Mazurach rzadko bywają proste zazwyczaj są ozdobnie zaciosane. Słupy te dzielą się na trzy części: bazę, korpus i zwieńczenie. Baza to mniej więcej sześcian. Korpus ma zazwyczaj sylwetkę dzbana lub dwu postawionych na sobie przedzielonych opaskami. Całość od góry zamyka zwieńczenie podobnie jak baza proste ale zazwyczaj od niej wyższe ze względu na mocowanie mieczy.

            Miecze oczywiście mają znaczenie konstrukcyjne: usztywniają ramę którą tworzą słupy wraz z oczepem. Dlatego muszą się pojawiać w podcieniach szczytowych natomiast w podcieniach wgłębnych czy narożnych już niekoniecznie, gdyż w tym przypadku mamy układ ze ścianą czyli mówiąc konstrukcyjnie sztywną tarczą.  Miecze mają także inną rolę: skracają odcinek między podparciami elementu poziomego czyli np. podciągu czy oczepu. Ta funkcja ma jednak drugorzędne znaczenie gdyż rozpiętości w tradycyjnym budownictwie nie są wielkie. Montując miecze w słupach i oczepach należy pamiętać że jeżeli mają spełniać swoją rolę konstrukcyjną to muszą być wcięte w nie za pomocą wpustów czołowych czy też czopów, a nie przybite gwoźdźmi na styk. Miecze w chatach mazurskich bywają proste, ale zazwyczaj są bardzo ozdobne. Poniżej podaję kilka przykładów słupów wraz z mieczami. (Ryc. 2,3)

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione