W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości MJ |
![]() |
Åšciany obwodowe-zewnÄ™trzne łączÄ… siÄ™ z wewnÄ™trznymi na kilka sposobów:
1. Wpust stolarski. WiÄ…zanie to polega na wykonaniu trapezowatego wpustu w balach Å›ciany zewnÄ™trznej, w który wprowadza siÄ™ koÅ„cówki bali z których budowane sÄ… Å›ciany wewnÄ™trzne. ZaletÄ… takiego sposobu zwiÄ…zania Å›cian jest brak koÅ„cówek wystajÄ…cych na zewnÄ…trz, dziÄ™ki czemu woda opadowa ma mniejszÄ… możliwość penetracji Å›cian.
2. JaskóÅ‚czy ogon Å›rodkowy. WiÄ…zanie to przypomina jaskóÅ‚czy ogon na wÄ™glach ale jest nieco prostsze. WiÄ…zanie to jest mocniejsze niż stolarskie gdyż zaciosy obejmujÄ… caÅ‚e bale, ale wystajÄ…ce koÅ„cówki mogÄ… powodować przenikanie wody i zimnego powietrza. Å»eby uniknąć wpÅ‚ywania wody przez ten zacios dawni majstrzy czÄ™sto go modyfikowali, tak żeby górna pÅ‚aszczyzna koÅ„cówek bali widocznych na zewnÄ…trz nie byÅ‚a pozioma, tylko ukoÅ›na. Å»eby uniknąć przewiewania przez to złącze można zastosować zamki, pióra, lub koÅ„cówkÄ™ bala zwÄ™zić.
WiÄ…zanie to w starych domach mazurskich byÅ‚o twórczo rozwijane. KoÅ„cówki wystajÄ…ce na zewnÄ…trz miewaÅ‚y przeróżne ksztaÅ‚ty, czasem bardzo dziwne. Wydaje siÄ™ że ksztaÅ‚ty tych koÅ„cówek byÅ‚y tak formowane żeby nie woda jak najlepiej po nich spÅ‚ywaÅ‚a nie dostajÄ…c siÄ™ do Å›rodka, Niektóre z nich sÄ… jednak tak dziwne że nie można ich innaczej wytÅ‚umaczyć jak tylko chÄ™ciÄ… popisania siÄ™ cieÅ›li swoim kunsztem.
Wyżej wymienione rozwiÄ…zania winny siÄ™ wzajemnie uzupeÅ‚niać dlatego w jednym domu należy stosować i jedno i drugie rozwiÄ…zanie: w Å›cianach gÅ‚ównych konstrukcyjnych wiÄ…zanie drugie, a w Å›cianach dziaÅ‚owych mniej ważnych konstrukcyjnie wiÄ…zanie typu pierwszego.