Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
RozmaitoÅ›ci » Konstrukcje  |  ArtykuÅ‚ napisano: 29.12.2011
Budowa ścian powyżej podwalin
Ściany domów w Polsce północne robione są z bali prostokątnych. Powstają one poprzez przecięcie dłużycy sosnowej czy też świerkowej przez środek, a następnie obcięciu obłości czyli tzw. oflisów.

             ObÅ‚oÅ›ci, które mimo obciÄ™cia pozostawaÅ‚y szÅ‚y do Å›rodka gdyż wnÄ™trza byÅ‚y z reguÅ‚y tynkowane a zatem owych krÄ…gÅ‚oÅ›ci nie byÅ‚o widać. ObÅ‚e bale byÅ‚y na Mazurach uważane jako wyraz niechlujstwa na Kurpiach byÅ‚o zwane to ruskÄ… robotÄ… co można siÄ™ domyÅ›leć nie byÅ‚o superlatywÄ… . Górale mówiÄ…: co byÅ‚o na wierzchu, niech na wierzchu pozostanie, i dlatego na zewnÄ…trz dajÄ… póÅ‚okrÄ…gÅ‚Ä… część bala. Na póÅ‚nocy polski jest odwrotnie gdyż dawni cieÅ›le mazurscy czy kurpiowscy uznawali za stosowne wbudowywać bale rdzeniem na zewnÄ…trz gdyż wÅ‚aÅ›nie ta część jest najbardziej odporna na dziaÅ‚anie czynników atmosferycznych. Jest to bardzo istotna rzecz. Różnice miÄ™dzy górami a resztÄ… Polski siÄ™gajÄ… bardzo gÅ‚Ä™boko, dlatego górale, którzy pracujÄ… na Mazurach choćby nawet mieli dobry projekt i inwestorów zdecydowanych na dom mazurski i tak zrobiÄ… dom podhalaÅ„ski.

            Bale w Domach Mazurskich majÄ… przylegać Å›ciÅ›le do siebie. AmbicjÄ… dawnych cieÅ›li byÅ‚o zrobienie Å›ciany jak stóÅ‚ gdzie styki miÄ™dzy poszczególnymi fragmentami drewna sÄ… niemal niewidoczne. Zrobienie takiej Å›ciany Å›wiadczyÅ‚o o tym, że cieÅ›la przygotowaÅ‚ doskonaÅ‚e proste drewno o jednakowej gruboÅ›ci oraz precyzyjnie i mocno je powiÄ…zaÅ‚ uniemożliwiajÄ…c naturalne przemieszczenia. PokazywaÅ‚o to wiÄ™c najwyższy kunszt majstra. Dzisiaj natomiast wiele domów na mazurach ma albo obÅ‚oÅ›ci albo jakieÅ› fazy żeby osoba oglÄ…dajÄ…ca z daleka nie miaÅ‚a wÄ…tpliwoÅ›ci, że jest to bal. To ewidentny bÅ‚Ä…d.

            Bale jeden nad drugim sÄ… powiÄ…zane tyblami to jest drewnianymi koÅ‚kami o Å›rednicy okoÅ‚o 4 cm i dÅ‚ugoÅ›ci 20-30 cm zależnie od wysokoÅ›ci bali. Tyble wykonuje siÄ™ zazwyczaj z nieco lepszego drewna niż bale np. z mocno żywicznej sosny lub modrzewia. MateriaÅ‚y te sÄ… maÅ‚o nasiÄ…kliwe w zwiÄ…zku z czym nie ma obawy że zawilgocony tybel rozsadzi bal. Na poÅ‚udniu Polski używane sÄ… tyble o przekroju kwadratowym i ksztaÅ‚cie wrzecionowatym. Tyble takie trzymajÄ… bale mocniej i na dystans od siebie. Jeżeli siÄ™ chce żeby szczeliny miÄ™dzy balami siÄ™ zamknęły należy używać tyble okrÄ…gÅ‚e, proste i należy pamiÄ™tać żeby otwory, w które tyble wchodzÄ… byÅ‚y gÅ‚Ä™bsze niż ich dÅ‚ugość tak ażeby bale nie oparÅ‚y siÄ™ na tyblach.

Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Åšw. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione