Obrazowo mówiÄ…c takie krokwie rozjeżdżajÄ… siÄ™ i jeżeli siÄ™ tego rozporu nie zlikwiduje dach siÄ™ rozkraczy, a jeżeli bÄ™dzie dobrze przymocowany do Å›cian to je przewróci.
Problem ten jest rozwiÄ…zywany na dwa sposoby:
1. Poprzez związanie bezpośrednie z belkami stropowymi
2. Poprzez związanie z belkami za pośrednictwem murłaty zwanej niekiedy płatwią stopową
W wielu chatach mazurskich oraz niemal wszystkich Kurpiowskich rozpór jest przekazywany na wysuniÄ™tÄ… przed lico Å›ciany belkÄ™ leżącÄ… na koÅ„cach belek stropowych czyli tzw. murÅ‚atÄ™ Krokiew nie zsuwa siÄ™ pod wpÅ‚ywem rozporu z murÅ‚aty ponieważ w murÅ‚acie jest zrobione wciÄ™cie, zupeÅ‚nie inaczej niż we wspóÅ‚czesnych konstrukcjach gdzie nacina siÄ™ tylko krokiew. Krokiew też jest inaczej zaciosana bo prostopadle do swojej osi dziÄ™ki czemu powstaÅ‚a tzw. "broda", która wchodzi we wciÄ™cie w murÅ‚acie. Natomiast murÅ‚ata głęboko wciÄ™ta spodem tak żeby obejmować belkÄ™ stropowÄ… ma pozostawiony "zÄ…b" przy wewnÄ™trznym licu, dziÄ™ki czemu nie zsuwa pod wpÅ‚ywem rozporu z belki stropowej (ryc.3). ów "zÄ…b" jest niewielki, dziÄ™ki czemu belka stropowa ma maÅ‚e wciÄ™cie a wiÄ™c jest w niewielkim stopniu osÅ‚abiona przez ten zabieg, co jest bardzo ważne przy tak dużych dla drewna rozpiÄ™toÅ›ciach (ok 7m). ZÄ…b jest wykonany przy wewnÄ™trznym licu murÅ‚aty dziÄ™ki czemu pozostaje jeszcze okoÅ‚o 20 cm od naciÄ™cia do koÅ„ca belki co jest bardzo istotne gdyż przy zmniejszenie tego wymiaru istnieje obawa że sÅ‚oje drewna siÄ™ rozwarstwiÄ… i dach siÄ™ rozpadnie.
Przy tym rozwiÄ…zaniu krokwie sÄ… mocno osÅ‚abione, dlatego niemożliwe byÅ‚o wykonanie obszernych okapów, gdyż pod wpÅ‚ywem ciężaru poszycia, krokwie przy murÅ‚acie zÅ‚amaÅ‚yby siÄ™. Åšciany drewniane wymagajÄ… jednak ochrony przed wilgociÄ… dlatego też wysuniÄ™to murÅ‚atÄ™ na belkach stropowych, przed lico Å›ciany, dziÄ™ki czemu okap byÅ‚ w miarÄ™ szeroki.
Å»adne z tych elementów nie sÄ… połączone ze sobÄ… gwoźdźmi ani nawet koÅ‚kami drewnianymi. Leżą po prostu na sobie dopasowane idealnie do siebie i dociążone strzechÄ…, która wbrew pozorom jest ciężkim pokryciem, oraz glinÄ… rzuconÄ… na strop, czyli tzw. polepÄ…. PiszÄ™ tutaj o tych rzeczach tak szczegóÅ‚owo, żeby uÅ›wiadomić czytelnikom jak misterna jest konstrukcja zwykÅ‚ej chaÅ‚upy Mazurskiej, żeby pokazać jak każdy szczegóÅ‚ jest logiczny, wykonany z wielkim znawstwem zasad statyki oraz wyczuciem materiaÅ‚u.
Konstrukcja tego typu, zrazu powszechna na Mazurach zaczęła być wypierana na poczÄ…tku dwudziestego wieku przez inne, prostsze które mogÅ‚y siÄ™ rozwinąć miÄ™dzy innymi dziÄ™ki upowszechnieniu wyrobów żelaznych a wiÄ™c gwoździ, klamer, a ostatnio różnego rodzaju blach. Na Kurpiach konstrukcja ta miaÅ‚a zastosowanie do lat 50 XX w