Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Rozmaitości » Konstrukcje  |  Artykuł napisano: 20.06.2006
Konstrukcje chałup
Konstrukcje chałup
Wygląd budynku drewnianego, wynika z konstrukcji. Wszelkiego rodzaju ozdobniki mają drugorzędne znaczenie. Budynek drewniany, jeżeli jest piękny, to po odarciu z wszelkiego detalu, nadal pięknym pozostaje.

             Jeśli więc chcemy projektować i budować rzeczy równie piękne jak nasi przodkowie, konieczne jest dokładne zapoznanie się ze starymi układami konstrukcyjnymi. Oczywiście w dziedzinie konstrukcji jest i zawsze był jakiś rozwój. Jednak musimy świadomie wybierać odpowiednie środki do odpowiednich celów, brać zarówno ze współczesności jak i z tradycji. W przeciwnym razie nasze umiejętności są ograniczone do kilku tylko "chwytów" modnych w danej chwili.Poznawanie konstrukcji przez ludzi chcących swoją wiedzę wykorzystać praktycznie, jest mocno utrudnione. Najważniejsze dzieła na temat budownictwa ludowego są napisane przez etnografów. Niestety architekci, widocznie do wyższych celów stworzeni, rzadko się tym tematem zajmują. A jest tu ogromne pole do obrobienia. Etnograf nie zajmie się problemem przeniesienia rozporu w ustrojach dachowych, a jeżeli nawet to zrobi to jest duże prawdopodobieństwo że popełni błąd. To nie jest jego działka. Dlatego konieczne jest oglądanie istniejących obiektów. W Polsce północnej i wschodniej nie ma z tym problemu. Szczególnie cenne są obiekty w stanie ruiny, bądź rozbierane, gdyż wtedy widać wiele szczegółow mających podstawowe znaczenie dla całej konstrukcji.Niniejsza strona będzie przedstawiała różne rozwiązania konstrukcyjne, z uwzględnieniem obszaru występowania, a także czasu w którym poszczególne typy powstawały, dominowały i odchodziły w niepamięć. Być może przyczynimy się w ten sposób do przywrócenia niektórych rozwiązań do życia, a tym samym do ubogacenia naszego krajobrazu.Na potrzeby niniejszego tekstu podzieliłem konstrukcję budynków drewnianych na dwie grupy zagadnień:

- Budowa ścian drewnianych
- ustroje dachowe

Konstrukcje dachów są w luźny tylko sposób związane z budową ścian. Zdarza się, że te same ustroje dachowe stoją na różnych typach ścian i odwrotnie: na ścianach o identycznej budowie występują różne więźby.

Ściany dzielimy na:

a) lite, wśród których mamy:

- wieńcowe
- sumikowo łątkowe
- mieszane

b) szkieletowe, do których zaliczamy:

- słupowo-ryglowe, wśród których rozróżniamy wiele podtypów stosownie do użytego wypełnienia nazywanych np. murem pruskim, ścianą szachulcową itd.
- nowoczesne szkielety lekkie wśród których także wyróżniamy wiele podtypów.

Dachy dzielimy na:

a) różnego rodzaju dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe. Są to ustroje rozporowe, które ze względu na sposób oparcia dzielimy na:

- dachy z krokwiami opartymi na murłacie
- dachy z krokwiami osadzonymi w belkach stropowych
- dachy krokwiowo-jętkowe z ramami stolcowymi

b) różnego rodzaju dachy płatwiowo-kleszczowe
c) dachy wieszarowe
d) konstrukcje mieszane

Powyższy podział jest jednym z kilku możliwych i na pewno nie oddaje całego bogactwa zjawiska jakim są konstrukcje drewniane na ziemiach Polski. Na razie jednak, ze względu na obszar którego dotyczy, a więc północno wschodniej polski, oraz ze względu na budynki, które są głównymi przedmiotem zainteresowania, a więc chałupy wiejskie, musi wystarczać. Z czasem zapewne będzie rozbudowany.

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione