Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Rozmaitości » Miasta drewniane  |  Artykuł napisano: 09.05.2008
Supraśl
Supraśl
Miasteczko w województwie podlaskim, kilkanaście kilometrów na wschód od Białegostoku, na trasie Białystok-Krynki.

  Supraśl to jedno z najładniejszych miast w Polsce. O jego urodzie decyduje piękne położenie na skraju Puszczy Knyszyńskiej, wspaniały zespół klasztorny obecnie prawosławny, świetny układ urbanistyczny i mnóstwo zabudowy drewnianej.
  Wokół rynku  przeważają budynki drewniane i są na ogół bardzo zadbane. Zabudowa ta ma charakter typowy dla polskich miasteczek, nie widać tu domów charakterystycznych dla wsi podlaskich. Są tu typowe parterowe domki małomiasteczkowe. Rzadko tu możemy spotkać domy z dachem łamanym polskim, są drewniane piętrowe domy wielorodzinne. Ciekawostką jest drewniane kino o charakterze modernistycznym wybudowane zapewne w dwudziestoleciu międzywojennym.
  Zabudowa Supraśla jest bardzo zadbana, ulice czyste, ogródki pełne kwiatów. Widać, że zamieszkują go ludzie nie za karę, ale kochający to miejsce i z niego dumni. Dlatego podkreślam jeszcze raz, jest to jedno z najładniejszych miasteczek w Polsce i winno się stać obowiązkowym punktem dla turystów odwiedzających Podlasie.


Autor: architekt Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione