W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Rozmaitości » Miasta drewniane  |  Artykuł napisano: 18.04.2008
Krynki
Krynki
Dawne miasteczko obecnie wieś gminna w powiecie Sokólskim w województwie Podlaskim. Krynki położone są nieopodal granicy Białoruskiej na wschód od Białegostoku..

Miasto powstało w XVI wieku, a w XVIII wieku uzyskało niezwykły kształt przestrzenny oparty na sześciobocznym rynku (Rys.1) Obecnie niestety kształt ten jest czytelny tylko z lotu ptaka, gdyż centrum Krynek świeci pustkami, większość parcel wokół rynku jest niezabudowana, na środku rosną drzewa, dokoła jeżdżą samochody, jednym słowem nic ciekawego. Zagłębiając się jednak w promieniście odchodzące od rynku uliczki odnajdujemy uroki dawnych kresów. O dawnej świetności poza planem miasta mówią zachowane w lepszym i gorszym stanie aż trzy synagogi, kościół katolicki i cerkiew prawosławna.

To, co zwraca naszą uwagę, to oczywiście zabudowa drewniana. Znaczna większość domów to chałupy wiejskie, niektóre bardzo ładne. Zachowało się tu także odrobinę drewnianej architektury miejskiej: Duży piętrowy dom nieopodal rynku, niestety brzydko otynkowany ( fot. 14) szkoła ( fot.15) i ośrodek zdrowia ( fot.16). Krynki znałem dotąd ze wspaniałego planu który jest w każdym podręczniku historii architektury polskiej, niestety jak już je w końcu zobaczyłem byłem bardzo zawiedziony gdyż nic z tego co widać na mapach nie jest widoczne z ziemi. Ale to jest do naprawienia.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione