Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Rozmaitości » Miasta drewniane  |  Artykuł napisano: 21.10.2006
Radziłów
Radziłów
Wieś Gminna w powiecie Grajewskim, woj Podlaskie. Miasto Radziłów założono w XV wieku. Było to miasto powiatowe ziemi wiskiej, w wieku XIX podupadło i straciło prawa miejskie. Dlatego  posiada układ przestrzenny średniowiecznego miasta. Mamy tu dwa place: Rynek i plac kościelny, spięte ze sobą dwiema ulicami. Dookoła tego rdzenia znajdują się drogi o staropolskich nazwach: Zagumienna i Nadstawna.

Miasto te jest w dalszym ciągu zabudowane w sposób tradycyjny z przewagą zabudowy drewnianej. Są to głównie budynki mieszkalne na ogół skromne pozbawione ozdób. Domy te mają ściany wieńcowe z bali prostokątnych wiązanych na jaskółczy ogon. Przykryte są dachami dwuspadowymi bez naczółków, o układzie konstrukcyjnym krokwiowo jętkowym, czasem podparte ramami stolcowymi. Proste bryły są czasami ozdobione przy pomocy opasek okiennych czy też ozdobnych drzwi.

Bardziej wyszukane dekoracje możemy zobaczyć w rynku. Zachowały się tam domy drewniane z ozdobnymi szczytami, a jeden ma nawet misternie zdobiny balkonik.

Zabudowa wokół rynku, placu kościelnego i głównych ulic to typowe dla dawnych polskich miast domy wąskofrontowe i szerokofrontowe ustawione ciasno szczytami do ulicy.

Czym bardziej oddalamy się od rynku zaczyna dominować zabudowa kalenicowa, pobudowana luźno , w sposób typowy dla podlaskich wiosek. Niestety Radziłów nie posiada wartościowych budowli monumentalnych. Ratusz który zapewne kiedyś istniał nie zachował się do dzisiaj. Zachowany do niedawna osiemnastowieczy kościół drewniany został zastąpiony przez nowy żelbetowy, którego projektant był zafascynowany podbojem kosmosu.

Budynki gospodarcze przy tych domach są na ogół wymurowane z kamienia.Jest to normalne ponieważ budynki murowane były i są mniej komfortowe niż drewniane. Ta część Podlasia obfituje w granit polny.

Radziłów obecnie znajduje się poza bardziej znaczącymi trasami komunikacyjnymi, przez co nie rozwija się i wydaje się że czas w Radziłowie stanął w miejscu.Miasto to ma bardzo atrakcyjne sąsiedztwo w postaci Bagien Biebrzańskich, dlatego podróżując po Podlasiu warto tu zajrzeć i poczuć klimat dawnej Polski. Jak widać ze stanu większości domów czasu pozostało już niewiele.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione