Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Rozmaitości » Miasta drewniane  |  Artykuł napisano: 12.06.2014
Krościenko
Krościenko
Krościenko to miasteczko, które jak żadne inne usadowiło się w trzech regionach górskich na raz: w Pieninach, Gorcach, oraz Beskidzie Sądeckim. Przez środek przepływa Dunajec.
Takie położenie sprawia, że już od ponad 100 lat Krościenko jest atrakcją turystyczną.
Miasto to, poza pięknym położeniem, posiada mnóstwo bardzo ładnej zabudowy drewnianej. Wyróżnić można dwa typy budynków: pierwsze to budynki starsze, które wynikają z lokalnych góralskich tradycji budowlanych. Przypominają one chaty podhalańskie. Jest ich już niestety niewiele, a te które jeszcze istnieją są na ogół w fatalnym stanie. To wielka szkoda, właśnie te budynki powinny być pod szczególną ochroną gdyż są reliktami dawnej zabudowy Krościenka.
Drugi typ budynków, to różnego rodzaju pensjonaty, domy z kwaterami na wynajem i zwykłe domy, w których styl lokalny miesza się z powszechnym w całej Europie stylem uzdrowiskowym. Domy takie są bogato zdobione, posiadają werandy, galeryjki, ganki. Domów tego typu jest tutaj bardzo dużo i to one nadają temu miastu specyficzny charakter. Stan ich jest bardzo różny, większość stoi w dobrej kondycji. Niestety najgorzej wyglądają te wyremontowane gdyż niemal każdy remont powoduje utratę urody budynków drewnianych. Skrajnie negatywnym przykładem jest okładanie tych domów sidingiem PCW.
Żeby jednak nie kończyć tego tekstu na negatywnych emocjach podkreślę raz jeszcze że Krościenko ma wyjątkowo ładną zabudowę drewnianą i w przerwie wędrówek po Pieninach czy Gorcach warto tu zajrzeć i podziwiać minione epoki.

Autor: architekt Piotr Olszak
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione