Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Rozmaitości » Miasta drewniane  |  Artykuł napisano: 20.06.2006
Czerwińsk
Czerwińsk
Czerwińsk to miasteczko nad Wisłą, w powiecie Płońskim w województwie Mazowieckim. Znane z bezcennego zespołu klasztornego Kanoników Regularnych oraz świetnie zachowanego romańskiego kościoła.

  U podnóża klasztoru nad brzegiem Wisły znajduje się dawne miasteczko biskupie. Znaczna część, być może większość zabudowy tego miasteczka, jest drewniana. Domy zbudowane są z bali wiązanych na jaskółczy ogon. Wiele budynków krytych jest jeszcze gontem, czasem przykrytym papą. Budynki dookoła ryneczku i w bezpośrednim sąsiedztwie tworzą zwartą zabudowę, wiele posiada ładne bramy. Miasteczko mimo tak znamienitego sąsiedztwa wydaje się kompletnie zapomniane, turyści którzy przyjeżdżają do klasztoru zazwyczaj w ogóle nie schodzą do niego. To bardzo źle wróży temu malowniczemu zespołowi urbanistycznemu.
  Poniżej załączam 14 fotografii mojego autorstwa wykonanych jesienią 2004 roku. Być może wielu domów przedstawionych na zdjęciach już nie ma.

Autor: architekt Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione