Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Rozmaitości » Miasta drewniane  |  Artykuł napisano: 17.06.2006
Polskie miasta drewniane
Polskie miasta drewniane
W Polsce zachowały się wspaniałe zespoły małomiasteczkowej zabudowy drewnianej. Jednak właśnie te najcenniejsze polskie zabytki są w najgorszym stanie. Nie remontowane, popadają w ruinę.
  Polskie zabytkowe  budynki murowane tzw. stylowe mają swoje odpowiedniki na zachodzie: Renesans przywędrował z Włoch, podobnie jak Barok i polskie dzieła renesansowe czy barokowe są jakimś mniej lub bardziej wiernym odbiciem tego co wcześniej stworzono we Włoszech, czy Niderlandach. Natomiast zabytki drewniane,  które do niedawna przeważały w naszym kraju są czymś wyjątkowym, a dla ludzi z zachodu wręcz egzotycznym.
  W Polsce zachowały się wspaniałe zespoły małomiasteczkowej zabudowy drewnianej. Jednak właśnie te najcenniejsze polskie zabytki są w najgorszym stanie. Nie remontowane, popadają w ruinę. Remontowane są obklejane styropianem i tynkowane, co poza tym że szpeci przyśpiesza ich rozkład.
  Nowe budynki w zespołach zabudowy drewnianej są murowane i  niedostosowane ani wielkością, ani kształtem do zabytkowego otoczenia. Co więcej, nawet większość przewodników i albumów skupia się na budynkach murowanych.
  Wydaje się że dla tych bezcennych zespołów nie ma ratunku, dlatego niech przynajmniej poniższa strona upamiętni zjawisko jakim są polskie miasteczka drewniane.

Autor: architekt Piotr Olszak
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione