W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Podlasie  |  Artykuł napisano: 09.08.2007
Suwalszczyzna
Suwalszczyzna
Jest to niewielki teren, który z racji na położenie i historię ma tak różnorodne formy że można by nimi obdzielić kilka regionów.
Obejmuje 3 powiaty w Północno-Wschodniej Polsce: Suwalski Augustowski i Grajewski. Od Północy i wschodu granicą Suwalszczyzny jest granica Polsko-Litewska, od zachodu dawna Granica Polsko-Pruska czyli obecnie Mazury, a od południa granicą jest Biebrza która oddziela Suwalszczyznę od Podlasia. Administracyjnie cała Suwalszczyzna wchodzi obecnie w skład województwa Podlaskiego.
 
Region ten był składową Wielkiego Księstwa Litewskiego, dlatego kultura litewska ma tutaj wyraźny wpływ na budownictwo ludowe. Jest to widoczne szczególnie w północnej części Suwalszczyzny gdzie Litwini stanowią w dalszym ciągu znaczną część społeczeństwa.
 
Południowa część Suwalszczyzny czyli Basen Biebrzy to tereny czysto Polskie, ale w budownictwie tej części zaznaczają się wpływy białoruskie z Podlasia. Do tego wszystkiego należy dodać wpływy budownictwa Prus, oraz budownictwo rosyjskie widoczne szczególnie w miastach które były garnizonami, gdzie inwestycje carskie były znaczne gdyż był to teren graniczny między dwoma cesarstwami: Rosyjskim i Niemieckim.
 
Jest to zatem niewielki teren, który z racji na położenie i historię ma tak różnorodne formy że można by nimi obdzielić kilka regionów.
 
Tak jak w pozostałych regionach wschodniej Polski  ogromna większość budynków na wsiach i w miastach była drewniana. W latach 70-tych XX w proporcje te zaczęły ulegać zmianie szczególnie w miastach. Mimo tego do dzisiaj na znacznym obszarze w terenach wiejskich przeważa tutaj zabudowa drewniana
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione