W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Podlasie  |  Artykuł napisano: 20.12.2007
Trześcianka
Trześcianka

Duża wieś parafialna w gminie Narew w powiecie Hajnowskim. Wieś ta znajduje się na trasie z Białegostoku do Hajnówki i Białowieży za Zabłudowem.

Trześcianka jest gęsto zabudowaną szeregówką. Układ taki wyróżnia wsie podlaskie. Domy w niej stoją na wąskich długich działkach, szczytem do drogi. Za domami w jednej linii z nimi  znajdują się zabudowania gospodarcze.

Największy budynek we wsi to drewniana cerkiew św. Michała Archanioła z 1835 roku. Spośród około dwustu zachowanych domów może z tuzin jest murowanych reszta to budynki drewniane. Domy te na ogół są identycznie ustawione szczytami do drogi, mają podobne wielkości podobne zdobnictwo. Wynika to między innymi z tego, że praktycznie wszystkie powstały w XX wieku, po I wojnie światowej, gdyż wycofująca się armia Carska miała we zwyczaju wypędzać ludność którą broniła, a domy owej bronionej ludności paliła. Dlatego na Podlasiu  jest bardzo mało chałup sprzed 1916 roku. Jednakowy kształt i wielkość domów wynika także z jednakowych, niewielkich rozmiarów działek na których po prostu większych budynków lub inaczej obróconych ustawić się nie da. Wieś ta zatem ma piękny jednolity charakter. Szczegóły są jednak inne, budynki te mają różne kolory, różne korony nadokienne różnie zdobione węgły. Nie ma tu dwóch domów jednakowych. Zdobnictwo okien, szczytów ganków jest wyjątkowo bogate nawet jak na warunki podlaskie.

Trześcianka to bodajże najpiękniejsza w Polsce wieś. Jej uroda wynika z wielowiekowej tradycji budownictwa drewnianego, ale także z przywiązania do niej obecnych jej mieszkańców. Zagrody są niezwykle zadbane, przed każdym domem, nawet bardzo biednym i dawno nieremontowanym rośnie mnóstwo kwiatów. Na podwórkach panuje  porządek na pewno trudny do utrzymania przy użytkowaniu rolniczym, ze względu na ich wąskość. Ludzie odnawiają swoje domy zamiast je burzyć co jest nagminne na Mazurach czy Kurpiach. Mieszkańcy zdają sobie sprawę z ich urody, są z nich dumni, cieszą się gdy się fotografuje ich domy. Jakże to inaczej wygląda na tzw. Ziemiach Odzyskanych gdzie czasem nawet dochodzi do rękoczynów, bo chłopy nie chcą żeby ich obejścia fotografować, gdyż się ich wstydzą.

Trześcianka sąsiaduje z innymi pięknie zabudowanymi miejscowościami: wsią Soce, Puchły, Dawidowicze, Pawły oraz niemal tak samo dużą i piękną wsią Cieluszki. Jest to wyjątkowa okolica i każdy któremu Polski Krajobraz jest bliski zobaczyć ją powinien.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione