W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Podlasie  |  Artykuł napisano: 09.08.2007
Narew
Narew
Duża wieś gminna w powiecie Hajnówka. Narew była kiedyś miastem co widać w jej układzie przestrzennym: Jest tutaj kwadratowy rynek. Istnieją dwie drewniane świątynie: kościół katolicki z 1775 i sto lat młodsza cerkiew prawosławna. Jak podają w Wikipedii do 1974 roku stała tu drewniana Synagoga. Jeżeli tak w istocie było, to była to chyba jedyna drewniana synagoga która przetrwała II wojnę, A trzeba przyznać że drewniane synagogi z kresów Rzeczypospolitej to jedne z najbardziej niezwykłych budowli drewnianych jakie istniały.
 
Dookoła rynku i przy sąsiednich ulicach zachowało się wiele domów drewnianych, które budowali Białorusini, Polacy i Żydzi co się przełożyło na różnorodność spotykanych tu form.
 
Narew wyróżnia się ilością i jakością zachowanej zabudowy nawet pośród innych podlaskich miasteczek. Niestety mieszkańcy najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z wyjątkowości Narwiańskich zabytków. Poza świątyniami budynki drewniane są zaniedbane, odstraszają swoim wyglądem co niestety widać na załączonych zdjęciach.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione