Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Podlasie  |  ArtykuÅ‚ napisano: 09.08.2007
Smak dawnej Rzeczypospolitej
Smak dawnej Rzeczypospolitej
Ilość zabudowy drewnianej na Podlasiu jest zdumiewająca nawet dla ludzi z zachodu Polski a co dopiero dla obcokrajowców. Na Podlasiu jak nigdzie indziej można zasmakować dawnej Rzeczypospolitej.

Region we wschodniej Polsce który obejmuje miÄ™dzy innymi miasta: Siedlce, BiaÅ‚Ä… PodlaskÄ…, Drohiczyn, SokoÅ‚ów Podlaski, Siemiatycze, Bielsk Podlaski, HajnówkÄ™, SupraÅ›l, BiaÅ‚ystok, MoÅ„ki, Knyszyn, SokóÅ‚kÄ™. itd. Podlasie od PoÅ‚udnia graniczy z Polesiem i LubelszczyznÄ…, od zachodu z Mazowszem (Wizna, Wysokie Mazowieckie). Od póÅ‚nocy Podlasie od Suwalszczyzny oddziela Biebrza. Od Wschodu Podlasie graniczy z BiaÅ‚orusiÄ…. Jak widać wiÄ™c obecne województwo Podlaskie obejmuje swym zasiÄ™giem nie tylko Podlasie ale i kawaÅ‚ Mazowsza i caÅ‚Ä… SuwalszczyznÄ™.

Budownictwo Podlasia ksztaÅ‚towane byÅ‚o przez dwie kultury: PolskÄ… i BiaÅ‚oruskÄ…. WydajÄ™ siÄ™ że kultura biaÅ‚oruska dominowaÅ‚a i na znacznym obszarze dominuje na wsiach Podlasia do dzisiaj. To stanowi istotny wyróżnik budownictwa drewnianego w tym regionie. Mamy tu setki drewnianych cerkwi oraz tysiÄ…ce chaÅ‚up o bogatym wschodnim zdobnictwie niespotykanym gdzie indziej.

Ilość zabudowy drewnianej na Podlasiu byÅ‚a oceniana w latach 50tych XX w. na okoÅ‚o 95% ogóÅ‚u budynków. Po zniszczeniach II wojny wiele wsi zostaÅ‚o odbudowanych caÅ‚kowicie z drewna. Mimo że w 1955 roku komuniÅ›ci zakazali tego typu budowania, to do dziÅ› w wielu wsiach ten stosunek siÄ™ utrzymaÅ‚.

Ilość zabudowy drewnianej na Podlasiu jest zdumiewajÄ…ca nawet dla ludzi z zachodu Polski a co dopiero dla obcokrajowców. WÅ‚aÅ›nie tutaj na Podlasiu jak nigdzie indziej można zasmakować dawnej Rzeczypospolitej, wielonarodowej, wielokulturowej różnorodnej Polski Drewnianej.

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Åšw. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione