W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Podlasie  |  Artykuł napisano: 09.08.2007
Smak dawnej Rzeczypospolitej
Smak dawnej Rzeczypospolitej
Ilość zabudowy drewnianej na Podlasiu jest zdumiewająca nawet dla ludzi z zachodu Polski a co dopiero dla obcokrajowców. Na Podlasiu jak nigdzie indziej można zasmakować dawnej Rzeczypospolitej.

Region we wschodniej Polsce który obejmuje między innymi miasta: Siedlce, Białą Podlaską, Drohiczyn, Sokołów Podlaski, Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Supraśl, Białystok, Mońki, Knyszyn, Sokółkę. itd. Podlasie od Południa graniczy z Polesiem i Lubelszczyzną, od zachodu z Mazowszem (Wizna, Wysokie Mazowieckie). Od północy Podlasie od Suwalszczyzny oddziela Biebrza. Od Wschodu Podlasie graniczy z Białorusią. Jak widać więc obecne województwo Podlaskie obejmuje swym zasięgiem nie tylko Podlasie ale i kawał Mazowsza i całą Suwalszczyznę.

Budownictwo Podlasia kształtowane było przez dwie kultury: Polską i Białoruską. Wydaję się że kultura białoruska dominowała i na znacznym obszarze dominuje na wsiach Podlasia do dzisiaj. To stanowi istotny wyróżnik budownictwa drewnianego w tym regionie. Mamy tu setki drewnianych cerkwi oraz tysiące chałup o bogatym wschodnim zdobnictwie niespotykanym gdzie indziej.

Ilość zabudowy drewnianej na Podlasiu była oceniana w latach 50tych XX w. na około 95% ogółu budynków. Po zniszczeniach II wojny wiele wsi zostało odbudowanych całkowicie z drewna. Mimo że w 1955 roku komuniści zakazali tego typu budowania, to do dziś w wielu wsiach ten stosunek się utrzymał.

Ilość zabudowy drewnianej na Podlasiu jest zdumiewająca nawet dla ludzi z zachodu Polski a co dopiero dla obcokrajowców. Właśnie tutaj na Podlasiu jak nigdzie indziej można zasmakować dawnej Rzeczypospolitej, wielonarodowej, wielokulturowej różnorodnej Polski Drewnianej.

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione