W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Podlasie  |  Artykuł napisano: 10.10.2011
Stare Masiewo
Wieś w Gminie Narewka w powiecie Hajnówka.
   Wieś ta znajduje się na dużej polanie w głębi Puszczy Białowieskiej w Puszczy która obecnie jest przecięta granicą. Miejscowość jest niemalże pusta, żyje w niej tylko kilka rodzin. Jedyna droga do Masiewa kończy się właśnie na końcu wsi, dalej jest już granica bez przejazdu. Dlatego panuje tutaj absolutna cisza, nie słychać żadnych odgłosów z szos. Jedyne co słychać to ptactwo, w lipcu kombajny po Białoruskiej stronie, a na przełomie września i października ryk jeleni.
   Historia tej wsi ma już kilkaset lat ale dwudziesty wiek był dla niej najbardziej znaczący w złym tego słowa znaczeniu. Ekolodzy z NSDAP po zajęciu tych obszarów w 1941 roku objęli ochroną cały obszar Puszczy Białowieskiej, ludność zamieszkującą wsie z głębi Puszczy wysiedlili, a ich domy spalili. Później Sowieci nakreślili nową granice z pogwałceniem jakichkolwiek uwarunkowań tak, że granica odcięła część pól Masiewa oraz cmentarz, natomiast cmentarz najbliższej wsi Białoruskiej znajduje się po stronie Polskiej.
  Wieś została po wojnie odbudowana od zera, więc wszystkie domy w Masiewie są z końca lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Mimo to wszystkie są drewniane. Widać stąd jasno, że odbudowa po wojnie nie musiała wyglądać tak nieludzko jak to zarządziły władze ludowe. Lud sam z siebie brał się za budowę w sposób o wiele bardziej urodziwy.
   Dzisiaj wieś niestety obumiera. Nowych domów powstało w ostatnich latach 3 może 4 i są to domy rekreacyjne. Ich wygląd jest różny, wszystkie jednak jakoś nawiązują do lokalnej tradycji.
W Masiewie znajdują się bardzo przyjemne domy na wynajem, o których można poczytać na stronie: http://staremasiewo.pl
Jeśli chce się odpocząć od tłoku jaki panuje w Białowieży warto się wybrać do Starego Masiewa.

Autor: architekt Piotr Olszak
 
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione