Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Mazury  |  Artykuł napisano: 23.02.2015
Kościół w Wieliczkach
Kościół w Wieliczkach
Mazury nie mogą się pochwalić tak dużą ilością kościołów drewnianych jak Małopolska czy sąsiednie Mazowsze, ale i tutaj mamy wyjątkowe zabytki budownictwa drewnianego.

    Spośród licznych niegdyś mazurskich kościołów drewnianych wybudowanych w technice wieńcowej do dzisiaj zachowały się zaledwie dwie duże świątynie: w Ostrykole w pow. Ełk i w Wieliczkach w powiecie Olecko.
    Kościół w Wieliczkach powstał prawdopodobnie w 1676 roku. Mimo tej daty powstania jego bryła ma charakter bardziej gotycki  niż barokowy. Jego kształt był kontynuacją kilkusetletniej tradycji budowlanej,  która na Mazurach niewiele się przez wieki zmieniała. Natomiast jego wnętrze wyposażane przez następne dwa wieki to już barok pełną gębą, która ma wyraźny rys lokalny, ludowy.

    Kościół ten nie leży na głównych szlakach turystycznych Mazur ale warto tu zajrzeć, gdyż jest to wyjątkowe dzieło patrząc z perspektywy Mazur ale także Europy. Należy dodać, że kościół ten jest bardzo ładnie położony na wzniesieniu a jego otoczenie i on sam są bardzo zadbane.
                                                                                                                                                                                 Piotr Olszak
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione