Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Archiwum Adama Nowickiego  |  Artykuł napisano: 15.01.2013
Archiwum Fotografii Adama Nowickiego
Zdjęcia te pokazują świat który przeminął. Dzisiejsza wieś jest zupełnie inna, na pewno bogatsza, bardziej rozwinięta technicznie, ale czy piękniejsza?
Archiwum Fotografii Adama Nowickiego

    Niniejszym prezentujemy Państwu wspaniałą kolekcję zdjęć którą udostępnił nam Pan Adam Nowicki z Gdyni, za co serdecznie Panu Adamowi dziękuję. Powstały one w trakcie podróży Pana Adama po Suwalszczyźnie i Podlasiu w latach 1976, 1978 i 1979. Jest też kilka zdjęć z innych regionów Polski z lat późniejszych.
    Zdjęcia te pokazują świat który przeminął. Dzisiejsza wieś jest zupełnie inna, na pewno bogatsza, bardziej rozwinięta technicznie, ale czy piękniejsza?
    Niewątpliwym walorem tego zbioru jest także uroda poszczególnych zdjęć. Są one starannie skomponowane, a krajobrazy widoczne na zdjęciach mogłyby znaleźć się na obrazach naszych impresjonistów. Większość z nich jest czarno-biała i to wydaje się optymalne, ale te kolorowe też mają swój urok gdyż ich paleta barw jest zupełnie inna niż w dzisiejszej fotografii. Podejrzewam, że były one wykonane z pomocą enerdowskich negatywów ORWO jedynych wówczas dostępnych na polskim rynku. Nadaje to tym zdjęciom wyjątkowy charakter.
    Świat na tych zdjęciach to świat wczesnego dzieciństwa osób w moim wieku. Widoki te przywołały moje najdawniejsze wspomnienia, bywałem na takich wsiach. Dlatego zbiór ten oprócz cennej wiedzy dostarczył mi wielu miłych wzruszeń, czego również Państwu życzę.

Architekt Piotr Olszak


Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione