W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Podhale  |  ArtykuÅ‚ napisano: 18.06.2013
Dębno Podhalańskie
Znajduje się tutaj bodajże najbardziej znany polski kościół drewniany. Pochodzi z 1490 roku i jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w naszym kraju.
    Starsze sÄ… koÅ›cioÅ‚y w Haczowie i w Bliznem na podkarpaciu, chociaż sÄ… one mniej popularne, być może z racji na poÅ‚ożenie w regionie mniej turystycznym niż Podhale.
     BryÅ‚a jest trójczęściowa: skÅ‚ada siÄ™ z wieży, nawy i prezbiterium . Wieża jest znacznie nowsza, pochodzi z XVII wieku, ma pochyÅ‚e Å›ciany, a najwyższa kondygnacja jest szersza niż wieża poniżej. Nawa jest nieduża salowa, prezbiterium jest zamkniÄ™te od wschodu prosto. NawÄ™ i prezbiterium nakrywa stromy dach który spÅ‚ywa niemal do ziemi, dziÄ™ki czemu zadaszone sÄ… tzw. soboty okalajÄ…ce koÅ›cióÅ‚. Wszystkie te elementy sprawiajÄ…, że bryÅ‚a jest bardzo malownicza. KsztaÅ‚t tego koÅ›cioÅ‚a to niemal archetyp drewnianego koÅ›cióÅ‚ka polskiego. ZaskoczyÅ‚a mnie nieco wielkość tego koÅ›cioÅ‚a, gdyż jest on bardzo maÅ‚y.
    Jednak strona zewnÄ™trzna jest tylko przedsmakiem tego co jest wewnÄ…trz! WchodzÄ…c do Å›rodka, przenosimy siÄ™ nagle kilkaset lat wstecz. Nie bÄ™dÄ™ opisywaÅ‚ wszystkich elementów wyposażenia, gdyż publikacji na ten temat jest mnóstwo. Dość powiedzieć że jest zdumiewajÄ…ce że w takim kraju jak Polska coÅ› takiego siÄ™ uchowaÅ‚o. Jest tu mnóstwo pradawnych pamiÄ…tek wÅ›ród których o dziwo nie ma resztek Arki Noego.
WnÄ™trze tego koÅ›cióÅ‚ka można zobaczyć tutaj: http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=debno-kosciol-wnetrze&lang=p&t=32
    Niestety nie dane mi byÅ‚o kontemplować tego zabytku tak jak koÅ›cioÅ‚y oglÄ…dać siÄ™ powinno. ByÅ‚em tam o nietypowej porze, poza sezonem urlopowym, a i tak zwiedzajÄ…cych byÅ‚o dużo, dlatego trzeba byÅ‚o siÄ™ uwijać żeby cokolwiek zobaczyć. Trudno sobie wyobrazić co tam siÄ™ dzieje w sezonie. W bezpoÅ›rednim otoczeniu koÅ›cioÅ‚a razi nieco twórczość parareligina miejscowych rzemieÅ›lników. Znajduje siÄ™ tutaj różaniec zÅ‚ożony z kamieni sterczÄ…cych na drutach oraz figura Matki Bożej chroniona przez jakieÅ› dziwne akwarium.
    We wsi zachowaÅ‚o siÄ™ sporo Å‚adnych domów drewnianych chociaż budownictwo tradycyjne także i tutaj jest w odwrocie.
 
Autor: architekt Piotr Olszak
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Åšw. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione