W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Podhale  |  Artykuł napisano: 18.06.2013
Dębno Podhalańskie
Znajduje się tutaj bodajże najbardziej znany polski kościół drewniany. Pochodzi z 1490 roku i jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w naszym kraju.
    Starsze są kościoły w Haczowie i w Bliznem na podkarpaciu, chociaż są one mniej popularne, być może z racji na położenie w regionie mniej turystycznym niż Podhale.
     Bryła jest trójczęściowa: składa się z wieży, nawy i prezbiterium . Wieża jest znacznie nowsza, pochodzi z XVII wieku, ma pochyłe ściany, a najwyższa kondygnacja jest szersza niż wieża poniżej. Nawa jest nieduża salowa, prezbiterium jest zamknięte od wschodu prosto. Nawę i prezbiterium nakrywa stromy dach który spływa niemal do ziemi, dzięki czemu zadaszone są tzw. soboty okalające kościół. Wszystkie te elementy sprawiają, że bryła jest bardzo malownicza. Kształt tego kościoła to niemal archetyp drewnianego kościółka polskiego. Zaskoczyła mnie nieco wielkość tego kościoła, gdyż jest on bardzo mały.
    Jednak strona zewnętrzna jest tylko przedsmakiem tego co jest wewnątrz! Wchodząc do środka, przenosimy się nagle kilkaset lat wstecz. Nie będę opisywał wszystkich elementów wyposażenia, gdyż publikacji na ten temat jest mnóstwo. Dość powiedzieć że jest zdumiewające że w takim kraju jak Polska coś takiego się uchowało. Jest tu mnóstwo pradawnych pamiątek wśród których o dziwo nie ma resztek Arki Noego.
Wnętrze tego kościółka można zobaczyć tutaj: http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=debno-kosciol-wnetrze&lang=p&t=32
    Niestety nie dane mi było kontemplować tego zabytku tak jak kościoły oglądać się powinno. Byłem tam o nietypowej porze, poza sezonem urlopowym, a i tak zwiedzających było dużo, dlatego trzeba było się uwijać żeby cokolwiek zobaczyć. Trudno sobie wyobrazić co tam się dzieje w sezonie. W bezpośrednim otoczeniu kościoła razi nieco twórczość parareligina miejscowych rzemieślników. Znajduje się tutaj różaniec złożony z kamieni sterczących na drutach oraz figura Matki Bożej chroniona przez jakieś dziwne akwarium.
    We wsi zachowało się sporo ładnych domów drewnianych chociaż budownictwo tradycyjne także i tutaj jest w odwrocie.
 
Autor: architekt Piotr Olszak
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione