Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Podkarpacie  |  Artykuł napisano: 07.10.2011
Blizne
Blizne to wieś położona w powiecie Brzozowskim. Znajduje się tutaj drewniany gotycki kościół, jeden z najstarszych w Polsce.

Pochodzi podobno z 1470 roku, jest więc nieco starszy od kościoła w Dębnie Podhalańskim, Harklowej czy Binarowej. Starszy od tego kościoła jest chyba tylko kościół w oddalonym o niecałe 20 km Haczowie. Kościół w Bliznem ma wiele podobieństw do tego w Haczowie.

Kościół ten stoi na wzgórzu pośród kilku drewnianych budynków i murowanych kaplic co robi bardzo przyjemne wrażenie. Warto także podkreślić, że jest to kościół zdecydowanie większy niż ten w Dębnie Podhalańskim.

Bryła kościoła jak większości gotyckich kościołów drewnianych składa się z trzech części: wieży, nawy i prezbiterium. Nawa i prezbiterium pochodzą z XV wieku, a wieża z XVII. Korpus nakrywa bardzo stromy dach. Sygnaturka oraz zwieńczenie wieży mają charakter barokowy, co nadaje zresztą bardzo malowniczy wyraz bryle kościoła, gdyż gotyk i barok dają bardzo ładne zestawienia. Prezbiterium jest zamknięte wielobocznie dzięki czemu bryła jest jeszcze bardziej efektowna, a dach wydaje się jeszcze bardziej stromy.

Świątynia ma wspaniałe wnętrze pełne zdobień i pamiątek które były tu umieszczane w przeciągu pół tysiąca lat jej istnienia. Na ścianach i stropie nie ma pustego miejsca, całość jest pokryta renesansowymi malowidłami. W części wschodniej stoją trzy barokowe ołtarze. Barokowy charakter mają także ławki i organy.

Kościół ten to jedna z najwspanialszych rzeczy jaką w Polsce mamy i powinien być obowiązkowym punktem w edukacji kulturalnej w Polsce, nawet przed większością zabytków murowanych.

Oprócz kościoła, w Bliznem zachowało się również wiele dawnej zabudowy drewnianej charakterystycznej dla Podkarpacia.

Nieopodal starego kościoła w Bliznem powstał nowy. Jego architektura sama w sobie jest porażką. W zestawieniu z arcydziełem jakim jest stary kościół to zupełna katastrofa. Wystawia on fatalne świadectwo zarówno inwestorom i projektantom,  jak naszym czasom.

Autor: architekt Piotr Olszka

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione