W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Zagranica  |  Artykuł napisano: 07.11.2011
St Fagans/Walia
St Fagans to miejscowość kilka kilometrów na wschód od Cardiff stolicy Walii. Znajduje się tutaj najważniejszy skansen Walii: Museum of Welsh Life. Zgromadzonych tutaj jest kilkadziesiąt budynków o bardzo różnej konstrukcji,

St Fagans to miejscowość kilka kilometrów na wschód od Cardiff stolicy Walii.
Znajduje się tutaj najważniejszy skansen Walii: Museum of Welsh Life. Zgromadzonych tutaj jest kilkadziesiąt budynków o bardzo różnej konstrukcji, z różnych okresów a także o różnym przeznaczeniu.
Są tu wiejskie budynki mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe a także małomiasteczkowe sklepiki, urzędy, kościół.  Na pewno zabrzmi to trywialnie, ale jest to budownictwo zupełnie inne niż to co znam z Polski i Europy Środkowej. Podstawowym budulcem od niepamiętnych czasów jest tu kamień. Budynki drewniane także się zdarzają ale są to konstrukcje szkieletowe, z drewna dębowego z polami wypełnionymi gliną lub plecionką. Konstrukcja wieńcowa chyba nigdy tu nie występowała. Domy są bardzo proste. Kominy o ile w ogóle występowały są nadzwyczaj duże i umieszczano je w ścianach szczytowych. U nas  zawsze budowano je w środku, tak żeby ogrzewać izby a nie powietrze na zewnątrz budynku. W chałupach zdumiewa wielkość kominków które nieraz zajmowały ¼ powierzchni. W starszych domach zazwyczaj nie było szyb w oknach.We wnętrzach są tutaj nieraz bardzo wyszukane meble , które u nas znalazłyby się raczej w jakimś zamku. Zdobnictwa i rękodzieła w postaci  tkanin, wycinanek, obrazów, pająków  nie ma tu w ogóle przez to wnętrza robią siermiężne wrażenie. Trzeba przyznać że w zestawieniu z Walijską twórczością ludową, Polskie rękodzieło jawi się jako niezwykle bogate i wyszukane a Polacy to ludzie o ogromny zamiłowaniu sztuk plastycznych. To oczywiście dotyczy czasów dawno minionych. Być może Walijczykom nasza sztuka ludowa zda się przeładowana aż do przesady jednak zazwyczaj jakoś tak jest że to my Polacy mamy rację.

W St Fagans znajduje się zrekonstruowana osada Celtycka gdyż Walijczycy są w przeciwieństwie do Germańskich Anglików potomkami Celtów.

Interesującym elementem tego Muzeum są sklepy z wystawami z lat 50 i 60 gdzie można wiele rzeczy z tamtego okresu kupić. Jest tu także Atelier fotograficzne z przełomu XIX i XX wieku w którym można sobie zrobić stylową fotografię rodzinną.

Bardzo ciekawym pomysłem jest rząd bardzo skromnych domów w których każdy jest zaaranżowany na dom z innej epoki. Wchodząc do pierwszego widzimy wnętrze z początku XIX wieku, następny segment jest o jakieś dwadzieścia lat młodszy i tak przemieszczamy się przez epoki aż do lat 80 XX wieku. Trzeba przyznać, że to ostatnie wnętrze to wyjątkowe bezguście. Podróż przez te wnętrza to zaprzeczenie Heglowskiej teorii o postępie, gdyż widać w nich jakąś zapaść estetyczną, którą zresztą obserwujemy na ulicach wszystkich chyba miast świata.

Na koniec kilka porównań bo jakżeby inaczej. Polskie budownictwo i rękodzieło to coś wspaniałego i Zjednoczone Królestwo wypada przy Polsce jak już wcześniej pisałem bardzo marnie. Nie wydaje mi się, że to tylko kwestia gustu. Skanseny w Polsce z tego powodu są bardzo ciekawe.  Muzeum w St Fagans ma jednak mocne strony i nasi muzealnicy mogą się tam czegoś nauczyć. Już sama lokalizacja na przedmieściach Stolicy Walii jest bardzo dobrym pomysłem.  Zastanówmy się ile trzeba jechać z Warszawy, żeby dostać się do najbliższego skansenu? Widocznie dla mieszkańców naszej Stolicy nie jest to ani ważne ani potrzebne.

W domach prawie wszędzie można wejść i prawie wszystkiego można dotknąć. U nas często mamy Cerbery rodem z jakowychś czeluści, które tylko pilnują żeby na strych nie zajrzeć albo żeby pociecha nie siadła na ślabaniku bo się wytrze. W jednym ze skansenów mamy nawet gustowne szyby z pleksiglasu żeby nie wchodzić do izb.

W skansenie tym wytwarza się wiele rzeczy, które można na miejscu kupić. Prawie w każdej chacie pali się ogień nawet jeżeli jest to kurna chata bez komina. Zapach ogniska i dymy snujące się nad tą wsią zostają na długo w pamięci odwiedzających St Fagans.

 

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione