Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Zagranica  |  Artykuł napisano: 14.10.2011
Skansen w Rumszyszkach / Litwa
Rozległość tego skansenu i ilość obiektów muzealnych stawia to muzeum w czołówce skansenów europejskich.

Litwa/ Skansen w Rumszyszkach

Rumszyszki ( litewskie Rumšiškės) To wieś gminna malowniczo położona nad brzegiem Zalewu Kowieńskiego około 18 km na wschód od Kowna.

Skansen ten pokazuje budownictwo z całej Litwy a więc z Suwalszczyzny, Auksztoty i Żmudzi. Regiony te reprezentowane są w oddzielnych skupiskach jak gdyby wioskach. Ponadto jest tam pokazane prowincjonalne miasteczko z rynkiem, kosćiołem, remizą, szkołą karczmą , warsztatami i sklepikami, w których zresztą pracują różni rzemieślnicy a efekty ich pracy są do nabycia w sklepikch. Owo miasteczko jest czymś wyjątkowym w Polsce nie ma podobnego chociaż miasteczko drewniane jest w budowie w Sanoku. 

Obszar tego skansenu sam w sobie malowniczy jest bardzo ładnie zagospodarowany a poszczególne fragmenty robią wrażenie żywych wsi. Wrażenie to wynika z upraw oraz hodowli zwierząt jaka jest w poszczególnych gospodarstwach prowadzona.

Rozległość tego skansenu i ilość obiektów muzealnych stawia to muzeum w czołówce skansenów europejskich. W Polsce porównywalny z nim jest tylko Sanok, chociaż zapewne jest mniejszy od Rumszyszek. Dlatego skansen ten winien stać się obowiązkowym punktem wycieczek po Litwie.

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione