Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Lubelszczyzna  |  Artykuł napisano: 29.04.2008
Polesie Zachodnie
Polesie Zachodnie
Teren przygraniczny, nieco zapomniany i niedoinwestowany, dzięki czemu można tu znaleźć wiele zakątków, które przechowały klimat dawnej Polski drewnianej.

Polesie, to rozległy obszar na środkowym odcinku dawnych Kresów Wschodnich. Granica zachodnia przedwojennego województwa Poleskiego znajdowała się na Bugu dlatego dzisiaj jest ono poza granicami Rzeczypospolitej.

Na zachód od Bugu znajduje się region zwany Polesiem Lubelskim - resztówka Kresów, która się ostała przy Polsce. Jest to obszar o powierzchni około 5 tys km2 a więc maleńki w porównaniu z Polesiem właściwym. Teren ten obecnie przynależy administracyjnie do województwa Lubelskiego. Stolicą tego regionu jest Włodawa. Polesie Lubelskie jak wszystkie tereny wschodniej Polski obfituje w budownictwo drewniane. Kształtowało się ono pod wpływem dwu nacji: Polaków i Ukraińców, a w miastach decydujący wpływ na budownictwo mieli Żydzi.

Nie bez znaczenia dla architektury tego regionu jest niewielka odległość do granicy Białoruskiej. Jest to przepiękny kawałek Polski, ciekawy zarówno ze względu na wspaniałą przyrodę jak i na zabytki, w których widać dawną świetność Rzeczypospolitej. Wbrew banalnym opiniom o mieszaniu się kultur, w takich regionach poszczególne nacje czy religie zazwyczaj twórczo konkurowały ze sobą tworząc dzieła wspaniałe, czyste stylowo, nie czerpiące z kultury sąsiadów starające się od nich jak najbardziej różnić. Dzięki temu kresy są różnorodne i piękne.

Polesie lubelskie to obecnie teren przygraniczny, nieco zapomniany i niedoinwestowany, dzięki czemu można tu znaleźć wiele zakątków, które przechowały klimat dawnej Polski drewnianej.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione