W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Lubelszczyzna  |  Artykuł napisano: 29.04.2008
Polesie/ Wyryki
Polesie/ Wyryki

Duża wieś gminna w województwie Lubelskim w powiecie Włodawskim. W tej wsi zachowało się bardzo dużo różnorodnej zabudowy drewnianej. Jest tu wiele domów w  konstrukcji wieńcowej. Domy w Wyrykach są na ogół ustawione szczytem do ulicy. Ściany w tych domach zbudowane są z bali prostokątnych wiązanych w węgłach na jaskółczy ogon. Kolory tych ścian są bardzo różne, większość jest pobielona wapnem na kolor biały lub bladożółty. Kilka domów ma jaskrawe kolory jak zieleń żółć czy czerwień, są też domy z surowego ciemnego drewna. Wiele chałup jest pomalowana tylko od ulicy, część od strony podwórka, w której często znajdował się inwentarz była niemalowana. (fot. 13,14 16,17,18)
 
Dachy  są zawsze dwuspadowe. Kryte są  głównie eternitem, dachówką betonową i blachą. Na kilku budynkach gospodarczych widać gont i można się spodziewać, że wszystko dawniej było tak kryte. Przy domach często stoją drewniane krzyże lub kapliczki.(fot. 14,20,21,25)

Spośród zabudowy tej wsi bardzo wyróżnia się duży dom zbudowany  w konstrukcji ryglowej zwanej także murem pruskim (fot.5). Dom ten ma łamany polski dach i przypomina nieco domy z drewnianych miast Lubelszczyzny, które zachowały się już tylko na dawnych rysunkach.

W Wyrykach zachowało się wiele drewnianych budynków gospodarczych a wśród nich kilka ładnych spichlerzyków (fot.32,33,34)

Nad wsią do dziś dnia górują dwa zachowane wiatraki. Obydwa z nich są pozbawione skrzydeł, ale jeden z nich jest w całkiem dobrym stanie, ma zachowane większość urządzeń.(fot. 1, 35.36,37,38)

Domy w Wyrykach są na ogół zadbane. Wiele z nich ma bardzo zdobne szczyty, piękne ganki, niemal wszystkie mają okiennice. Kolory ścian i okiennic są niezwykle harmonijnie dobrane (fot.6, 13,20,29). Ponadto zachowało się tu wiele budynków gospodarczych takich jak spichlerzyki czy wiatraki. Dlatego wieś robi bardzo przyjemne wrażenie i warto ją odwiedzić, jeżeli ktoś lubi klimaty Polski drewnianej.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione