Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Lubelszczyzna  |  ArtykuÅ‚ napisano: 29.04.2008
Polesie/ Wyryki
Polesie/ Wyryki

Duża wieÅ› gminna w województwie Lubelskim w powiecie WÅ‚odawskim. W tej wsi zachowaÅ‚o siÄ™ bardzo dużo różnorodnej zabudowy drewnianej. Jest tu wiele domów w  konstrukcji wieÅ„cowej. Domy w Wyrykach sÄ… na ogóÅ‚ ustawione szczytem do ulicy. Åšciany w tych domach zbudowane sÄ… z bali prostokÄ…tnych wiÄ…zanych w wÄ™gÅ‚ach na jaskóÅ‚czy ogon. Kolory tych Å›cian sÄ… bardzo różne, wiÄ™kszość jest pobielona wapnem na kolor biaÅ‚y lub bladożóÅ‚ty. Kilka domów ma jaskrawe kolory jak zieleÅ„ żółć czy czerwieÅ„, sÄ… też domy z surowego ciemnego drewna. Wiele chaÅ‚up jest pomalowana tylko od ulicy, część od strony podwórka, w której czÄ™sto znajdowaÅ‚ siÄ™ inwentarz byÅ‚a niemalowana. (fot. 13,14 16,17,18)
 
Dachy  sÄ… zawsze dwuspadowe. Kryte sÄ…  gÅ‚ównie eternitem, dachówkÄ… betonowÄ… i blachÄ…. Na kilku budynkach gospodarczych widać gont i można siÄ™ spodziewać, że wszystko dawniej byÅ‚o tak kryte. Przy domach czÄ™sto stojÄ… drewniane krzyże lub kapliczki.(fot. 14,20,21,25)

SpoÅ›ród zabudowy tej wsi bardzo wyróżnia siÄ™ duży dom zbudowany  w konstrukcji ryglowej zwanej także murem pruskim (fot.5). Dom ten ma Å‚amany polski dach i przypomina nieco domy z drewnianych miast Lubelszczyzny, które zachowaÅ‚y siÄ™ już tylko na dawnych rysunkach.

W Wyrykach zachowaÅ‚o siÄ™ wiele drewnianych budynków gospodarczych a wÅ›ród nich kilka Å‚adnych spichlerzyków (fot.32,33,34)

Nad wsiÄ… do dziÅ› dnia górujÄ… dwa zachowane wiatraki. Obydwa z nich sÄ… pozbawione skrzydeÅ‚, ale jeden z nich jest w caÅ‚kiem dobrym stanie, ma zachowane wiÄ™kszość urzÄ…dzeÅ„.(fot. 1, 35.36,37,38)

Domy w Wyrykach sÄ… na ogóÅ‚ zadbane. Wiele z nich ma bardzo zdobne szczyty, piÄ™kne ganki, niemal wszystkie majÄ… okiennice. Kolory Å›cian i okiennic sÄ… niezwykle harmonijnie dobrane (fot.6, 13,20,29). Ponadto zachowaÅ‚o siÄ™ tu wiele budynków gospodarczych takich jak spichlerzyki czy wiatraki. Dlatego wieÅ› robi bardzo przyjemne wrażenie i warto jÄ… odwiedzić, jeżeli ktoÅ› lubi klimaty Polski drewnianej.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Åšw. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione