Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Małopolska  |  Artykuł napisano: 06.08.2013
Powroźnik
Powroźnik to miejscowość nieopodal Krynicy Górskiej w której znajduje się najstarsza polska drewniana cerkiew.
   Jej wygląd zewnętrzny jest typowy dla cerkwi łemkowskich, czyli jest to bryła niezwykle malownicza, wyposażona w misterne wieżyczki. Cerkiew ta jest starannie utrzymana nie ma na niej żadnych blach, tylko gont, co jeszcze podkreśla jej urodę. Niestety jej bryły nie można znikąd zobaczyć w całości, gdyż jest ukryta w gęstwinie drzew. Zawsze mam mieszane uczucia co do tych drzew: z jednej strony budynki bez drzew źle wyglądają, zdaje się że są przeniesione z innego miejsca, z drugiej zaś strony nie chowa się kaganka pod korcem, powinien być widoczny! No i z punktu widzenia praktycznego nadmiar drzew to dużo cienia i wilgoci co nie służy zabytkom drewnianym.
    Zewnątrz świątynia ta jest piękna, ale prawdziwa uczta duchowa jest dopiero wewnątrz. Być może to tylko subiektywne odczucie ale wydawało mi się, że jest najpiękniejsze spośród wszystkich świątyń drewnianych jakie widziałem. Panuje w nim półmrok spowodowany przez małe okienka, drzewa na zewnątrz i ciemne okopcone tysiącami świec ściany. Całość robi wrażenie mistyczne.
    We wnętrzu tym wspaniale miesza się tradycja prawosławnego Wschodu i katolickiego Zachodu.
Wnętrze cerkwi w Powroźniku można obejrzeć tutaj:
http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=powroznik-cerkiew-nawa-hdr&lang=p&t=32
    Świątynia ta jak ogromna większość cerkwi łemkowskich w Polsce stała się kościołem rzymsko-katolickim. Z tą zmiana wiąże się zazwyczaj konieczność przebudowy wnętrz, gdyż są to różne liturgie. W przypadku Powroźnika nie widać zbyt wielu szkód z tym związanych, rażą jednak niektóre detale zdobnicze które pojawiły się tutaj w ostatnich latach, takie jak balaski czy banery.
    Powroźnik to obowiązkowy punkt odwiedzin dla każdego miłośnika budownictwa drewnianego.

Autor: architekt Piotr Olszak
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione