W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Małopolska  |  Artykuł napisano: 24.06.2013
Harklowa
Wieś w powiecie Nowotarskim, kilka kilometrów na zachód od Dębna Podhalańskiego.
    Znajduje się tutaj gotycki kościół drewniany, podobny do tego w Dębnie, tylko kilka lat od niego młodszy. Wykonał go zapewne ten sam majster co kościół w Dębnie, nawet zachowane malowidła na stropie były robione pewnie od tych samych szablonów. To co różni Harklowę od Dębna, to znaczna ilość barokowego wyposażenia oraz widoczne elementy neogotyckie spośród których szczególnie rzuca się w oczy sygnaturka. Kościół ten też wydaje się być większym niż kościół w Dębnie. Ma też bardziej malowniczą bryłę, gdyż do nawy dostawiona jest barokowa kaplica zwieńczona kopułą.
    To co wyróżnia Harklową od Dębna na korzyść to fakt, że ten kościół nie jest tak znany dzięki czemu turystów jest tu niewiele, za to ludzie się w nim modlą i dostęp do niego jest zupełnie swobodny.
    Już samo wejście do tej świątyni robi wrażenie, ponieważ trzeba się przeciskać sobotami wzdłuż ściany wieży, żeby gwałtownie skręcić w prawo i wejść poprzez gotycki portal do wnętrza. Gdzie była Straż Pożarna i Sanepid jak projektowano i budowano ten kościół ja się pytam! Który Powiatowy Inspektor Nadzoru budowlanego dokonał odbioru takiego budynku?! Ponadto więźba nie spełnia normy śniegowej! Mimo tych wszystkich defektów kościół ten stoi ponad pół tysiąca lat, nie runął pod naporem śniegu, nikt nikogo nie zadeptał przy wychodzeniu. Przetrwał mimo braku państwowej Służby Ochrony Zabytków.
    We wnętrzu jest wspaniałe pomieszanie stylów, ponieważ obrazy gotyckie mamy tu wstawione w barokowy ołtarz. Są tu aż trzy barokowe ołtarze co daje w tym niewielkim wnętrzu wrażenie przepychu. Na stropach, malowidła gotyckie mieszają się z młodopolskimi, dlatego jeżeli będziecie Państwo w Gorcach, na Podhalu czy w Pieninach warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie tego kościółka.
 
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione