W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Małopolska  |  Artykuł napisano: 15.06.2012
Wieliczka
Najwspanialszy zabytek budownictwa drewnianego w Polsce a może i na świecie znajduje się kilkaset metrów pod ziemią w Wieliczce koło Krakowa.

   Kopalnia ta składa się z około 2000 komór i setek kilometrów chodników znajdujących się na kilku poziomach, starsze są płycej, a nowsze głębiej. Kopalnia ta powstała w Średniowieczu i była rozbudowywana do XX wieku. Obecnie jest systematycznie zasypywana i pozostaną tylko jej najbardziej atrakcyjne części. Do zwiedzania udostępnionych jest tylko kilka procent kopalni, ale i ten mały fragment robi przeogromne wrażenie.
   Większość chodników i komór obudowana jest drewnem. Konstrukcje drewniane na ogół są bardzo proste, jednak te w większych komorach przyprawiają o zawrót głowy. W trakcie zwiedzania kopalni można zobaczyć komory powstałe od XVII do XX wieku, ale najbardziej imponujące są te najmłodsze z XIX i XX wieku. Zawiesina soli w powietrzu sprawia, że drewno mimo ciepła i wilgoci zachowuje się tutaj znakomicie.
Poniżej załączam kilka zdjęć, które niestety nie oddają wrażenia jakie można wynieść z Wieliczki, ale może zachęcą do spojrzenia na to kopalnie jako dzieło ciesielskie.


Autor: architekt Piotr Olszak

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione