Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy! Onufry Zagłoba |
![]() |
Kopalnia ta skÅ‚ada siÄ™ z okoÅ‚o 2000 komór i setek kilometrów chodników znajdujÄ…cych siÄ™ na kilku poziomach, starsze sÄ… pÅ‚ycej, a nowsze głębiej. Kopalnia ta powstaÅ‚a w Åšredniowieczu i byÅ‚a rozbudowywana do XX wieku. Obecnie jest systematycznie zasypywana i pozostanÄ… tylko jej najbardziej atrakcyjne części. Do zwiedzania udostÄ™pnionych jest tylko kilka procent kopalni, ale i ten maÅ‚y fragment robi przeogromne wrażenie.
WiÄ™kszość chodników i komór obudowana jest drewnem. Konstrukcje drewniane na ogóÅ‚ sÄ… bardzo proste, jednak te w wiÄ™kszych komorach przyprawiajÄ… o zawrót gÅ‚owy. W trakcie zwiedzania kopalni można zobaczyć komory powstaÅ‚e od XVII do XX wieku, ale najbardziej imponujÄ…ce sÄ… te najmÅ‚odsze z XIX i XX wieku. Zawiesina soli w powietrzu sprawia, że drewno mimo ciepÅ‚a i wilgoci zachowuje siÄ™ tutaj znakomicie.
Poniżej załączam kilka zdjęć, które niestety nie oddajÄ… wrażenia jakie można wynieść z Wieliczki, ale może zachÄ™cÄ… do spojrzenia na to kopalnie jako dzieÅ‚o ciesielskie.
Autor: architekt Piotr Olszak