Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Mazowsze  |  Artykuł napisano: 09.08.2007
Kurpie Białe/ Zatory
Kurpie Białe/ Zatory

Duża wieś gminna położona nieopodal południowego brzegu Narwi między Serockiem a Pułtuskiem. Region ten często bywa nazywany Kurpiami Białymi.

W Zatorach znajduje się stosunkowo dużo jak na tą okolice zabudowy drewnianej. Największą budowlą drewnianą była do niedawna szkoła z okresu międzywojennego (fot.1). Była to budowla wieńcowa, otynkowana i pokryta eternitem. Miała architekturę  typową dla okresu międzywojennego w Polsce, widać w niej inspirację zakopiańskie, co zdecydowanie ją wyróżnia spośród tutejszej zabudowy. Niemniej szkoda ze w zeszłym roku została rozebrana. Obecnie w Zatorach jest wiele chałup o konstrukcji typowej dla Kurpi to jest są to budynki szerokofrontowe, wiązane na jaskółczy ogon, z dachami dwuspadowymi o konstrukcji krokwiową jętkowej zakotwionej w murłacie. Mają one ładny detal w postaci koron nadokiennych zdobionych motywami ptasimi, ozdobnych szczytów, oraz nieraz jaskrawo malowanych drzwi i okien.

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione