W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Pomorze  |  Artykuł napisano: 09.02.2010
Swołowo
Swołowo
Wieś w gminie Słupsk w powiecie Słupskim Swołowo to wyjątkowa wieś na Środkowym Pomorzu między Słupskiem a Darłowem.Odwiedzając tą wieś można by pomyśleć, że się jest nie w Polsce, ale gdzieś na wybrzeżu niemieckim w okolicach Lubeki. Okolice te są nazywane Krainą w Kratę i właśnie w Swołowie widać skąd ta nazwa. Większość domów, stajni, obór i stodół wykonana jest w techniką szachulcową.

Domy w Swołowie są zarówno duże jak i małe. Te małe nie wyróżniają się niczym nadzwyczajnym i tego typu domy szachulcowe możemy spotkać zarówno na Kaszubach czy nawet na Mazurach. Jest ich tutaj dużo, dlatego nadają one charakter wsi.

Całkowicie wyjątkowe natomiast są piętrowe domy bogatych gospodarzy. Domów takich jest kilka i są zazwyczaj piętrowe od dziedzińca, natomiast parterowe od tyłu. Należy tu zauważyć, że domy w Swołowie stoją w głębi podwórka za dziedzińcem dookoła którego stoją budynki gospodarcze. Jest to układ odwrotny niż w innych częściach Polski gdzie to zazwyczaj właśnie dom jako budynek najbardziej okazały stoi od drogi.

W jednym z takich dużych gospodarstw urządzono muzeum, w którym można się zapoznać z dawnym wyposażeniem gospodarstw pomorskich, umeblowaniem a także sposobami budowania. Mieszkańcy wsi i władze lokalne coraz bardziej doceniają wyjątkowość Swołowa, stąd też miejscowość jest w miarę zadbana, i promowana co przynosi konkretne korzyści gdyż sąsiaduje z tłumnie odwiedzanym wybrzeżem.

Dlatego przy pobycie na Pomorzu Środkowym warto na kilka godzin przerwać opalanie na plaży i odwiedzić Swołowo. Polecam także odwiedzenie strony: www.swolowo.pl
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione