Żuławy/ Nowa Kościelnica
WieÅ› poÅ‚ożona na poÅ‚udnie od trasy nr 7 Warszawa- GdaÅ„sk, Kilka kilometrów na wschód od mostu w Kiezmarku. We wsi dominuje tradycyjna zabudowa wÅ›ród której zachowaÅ‚o siÄ™ wiele budynków drewnianych. WiÄ™kszość domów drewnianych to proste chaÅ‚upy z dwuspadowymi dachami i bogatym detalem snycerskim. Domy takie budowano zazwyczaj w okresie miÄ™dzywojnia.
W Nowej Kościelnicy mamy dwa imponujące domy z wystawką podcieniową. Pierwszy z nich został wybudowany przez Wilhelma Klassena w 1840 r. Co uwieczniono nad drzwiami.
Drugim wyróżniajÄ…cym siÄ™ we wsi budynkiem jest olbrzymi dom z wystawkÄ… znajdujÄ…cy siÄ™ na poÅ‚udniowym kraÅ„cu wsi. Od strony wschodniej dom ten przypomina najstarszy dom na Å»uÅ‚awach w GdaÅ„sku - Oruni. Jest to zatem budynek wÄ…skofrontowy zbudowany caÅ‚kowicie w technologii ryglowej.
Gdy obchodzimy ten dom okazuje siÄ™ że ma piÄ™trowe skrzydÅ‚o wybudowane w parterze w technice wieÅ„cowej a piÄ™tro w ryglówce. PatrzÄ…c z tej strony wydaje siÄ™ że jest to typowy szerokofrontowy dom Å»uÅ‚awski ze zburzonÄ… wschodniÄ… częściÄ….
WydajÄ™ siÄ™ jednak, że pierwotnie byÅ‚ to dom podobny do tego z Orunii i dopiero później dostawiono doÅ„ skrzydÅ‚o zachodnie wieÅ„cowe. Jest to zatem dom bardzo stary, najstarszy w Nowej KoÅ›cielnicy i jeden z najstarszych na Å»uÅ‚awach a tym samym i w Polsce. Pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku . TezÄ™ tÄ… potwierdza także wejÅ›cie do budynku: w ryglowy mur wstawione sÄ… archaiczne póÅ‚okrÄ…gle zwieÅ„czone drzwi. Tego typu drzwi możemy oglÄ…dać jeszcze dosyć czÄ™sto na Podhalu i w bardzo starych chatach mazurskich.
Galeria zdjęć