W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Pomorze  |  Artykuł napisano: 19.06.2006
Żuławy/ Nowa Kościelnica
Żuławy/ Nowa Kościelnica
Wieś położona na południe od trasy nr 7 Warszawa- Gdańsk, Kilka kilometrów na wschód od mostu w Kiezmarku. We wsi dominuje tradycyjna zabudowa wśród której zachowało się wiele budynków drewnianych. Większość domów drewnianych to proste chałupy z dwuspadowymi dachami i bogatym detalem snycerskim. Domy takie budowano zazwyczaj w okresie międzywojnia.

W Nowej Kościelnicy mamy dwa imponujące domy z wystawką podcieniową. Pierwszy z nich został wybudowany przez Wilhelma Klassena w 1840 r. Co uwieczniono nad drzwiami.

Drugim wyróżniającym się we wsi budynkiem jest olbrzymi dom z wystawką znajdujący się na południowym krańcu wsi. Od strony wschodniej dom ten przypomina najstarszy dom na Żuławach w Gdańsku - Oruni. Jest to zatem budynek wąskofrontowy zbudowany całkowicie w technologii ryglowej.

Gdy obchodzimy ten dom okazuje się że ma piętrowe skrzydło wybudowane w parterze w technice wieńcowej a piętro w ryglówce. Patrząc z tej strony wydaje się że jest to typowy szerokofrontowy dom Żuławski ze zburzoną wschodnią częścią.

Wydaję się jednak, że pierwotnie był to dom podobny do tego z Orunii i dopiero później dostawiono doń skrzydło zachodnie wieńcowe. Jest to zatem dom bardzo stary, najstarszy w Nowej Kościelnicy i jeden z najstarszych na Żuławach a tym samym i w Polsce. Pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku . Tezę tą potwierdza także wejście do budynku: w ryglowy mur wstawione są archaiczne półokrągle zwieńczone drzwi. Tego typu drzwi możemy oglądać jeszcze dosyć często na Podhalu i w bardzo starych chatach mazurskich.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione