W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 03.10.2011
Mazury/Hejdyk
Wieś w gminie Pisz w woj Warmińsko-Mazurskim Jest to typowo rolnicza wieś na pograniczu Mazursko-Kurpiowskim z dala od szlaków turystycznych.
Jak w większość wsi na południowym skraju Puszczy Piskiej w Hejdyku dominuje zabudowa drewniana. Hejdyk jednak wyróżnia się dużą ilością ganków. Ganki te są jedyne w swoim rodzaju, nie mają misternych zdobień stolarskich, mają za to piękne proporcje, i ładny detal ciesielski. Ganków tych zachowało się około dwudziestu , każdy z nich jest inny.

W trakcie I Wojny Światowej Hejdyk został doszczętnie zniszczony dlatego większość domów z tej wsi powstało w okresie międzywojennym. Domy z tego okresu były wykonane ze starannie obrobionych bali idealnie dopasowanych na siebie. Kanty bali mimo upływu lat są w dalszym ciągu ostre. Ściany, pomalowane na czarno są idealnie płaskie nie widać szpar między balami dlatego ściany przypominają tablice szkolne. Domy te, mimo ze niewielkie i skromne, to pokaz kunsztu cieśli mazurskich,

Hejdyk do niedawna w ogóle się nie zmieniał, ludzie tutejsi nie mieli środków żeby te domy przebudowywać. Zdjęcia które tu pokazuję pochodzą w większości z około 2000 roku. Obecnie gdy pojawiły się dopłaty unijne sytuacja na wsi się zmieniła i wiele z tych domów zostało przebudowanych, na ogół szpetnie. Pojawiło się także zainteresowanie turystyczne tą okolicą, powstają tutaj domy rekreacyjne. Jeden z nich miałem okazję projektować, zdjęcia tego domu w stanie jeszcze nie skończonym prezentuję jako ostatnie.

Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione