W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 20.06.2006
Mazury/ Krutyń
Mazury/ Krutyń
Krutyń gm. Piecki Powiat Mrągowo Miejscowość nad rzeką Krutynią. Wieś swój początek wzięła od zameczku myśliwskiego, który powstał tutaj około 1500r.
Krutyń gm. Piecki Powiat Mrągowo Miejscowość nad rzeką Krutynią. 
Pod koniec XVIII w Krutyń składała się zaledwie z 16 gospodarstw, w połowie XIX w z 50 chałup. Do roku 1874 miejscowość podlegała administracji leśnej. Ma to ogromny wpływ na kształt przestrzenny wsi. Jest to wielodrożnica o bardzo chaotycznym i skomplikowanym układzie. Mieszkańcy tych gospodarstw nie byli związani z areałem uprawnym, dlatego stawiano domy jak kto chciał. Przypomina to nieco kaszubskie maszoperie - osady rybaków, którzy żyli z morza a nie z ziemi. 

Po przekształceniu Krutyni w wieś charakter leśny został utrzymany. Do wojny była to, podobnie jak inne wsie puszczańskie, osada biedna z przewagą ludności polskojęzycznej. Dlatego dominowała tu zabudowa drewniana. Już przed wojną coraz ważniejsza stała się funkcja turystyczna i zaczęły powstawać gospody, także drewniane, które nawiązywały swoim wyglądem do Mazurskich tradycji. Obecnie Krutyń jest siedzibą Zarządu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Z racji na piękne położone jest znanym ośrodkiem turystycznym, co jest zarówno szansą jak i zagrożeniem dla wyglądu wsi. Stara zabudowa drewniana nadal decyduje o charakterze i nastroju wsi ale nowych budowli jest coraz więcej.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione