W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 18.04.2007
Oberland/Jelonki
Oberland/Jelonki
Oberland / Jelonki Wieś w województwie Warmińsko-Mazurskim, w powiecie Elbląg, gm. Rychliki. Jelonki to duża wieś położona na skraju Oberlandu . W niektórych opracowaniach Jelonki są błędnie zaliczane do Żuław. O tym, że nie są to Żuławy można się przekonać jadąc na zachód gdzie teren gwałtownie opada i zaczyna się monotonna równina pocięta gęstą siecią kanałów.

Być może właśnie temu górowaniu nad sąsiednimi terenami, widocznemu właśnie w okolicach Jelonek, Oberland zawdzięcza swą nazwę.

Wieś ta ma kształt owalnicy, układ ten pochodzi za średniowiecza. Także ze średniowiecza zachował się kościół parafialny. W Jelonkach zachował się unikalny zespół zabudowy drewnianej, najcenniejszy jaki w tym regionie mamy. Największym budynkiem drewnianym we wsi jest jak to zazwyczaj bywa szkoła. O wyjątkowości tej wsi decydują jednak zachowane domy z wystawką podcieniową. Mamy ich tutaj pięć. Wydaje się to niezbyt imponującą liczbą, ale w żadnej innej wsi w Oberlandzie nie ma ich aż tyle.

Dom Nr. 29. Jest to dom o konstrukcji wieńcowej z wystawką o konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą otynkowaną. Dom ten wyróżnia się szlachetnym detalem w szczytach. Dom ten ma konstrukcję podobną do sąsiada z tą różnicą że wystawka stoi nie na kwadratowych słupach ale na okrągłych kolumnach, co jest częściej spotykane na Żuławach. Konstrukcja wystawki nie jest wypełniona cegłą, ale obita pionowymi deskami.

Dom podobny do domu nr 29, ale jego wystawka nie jest tynkowana jedynie pomalowana. Dom robi wrażenie opuszczonego Dom podobny do tych spod numeru 29 i 56. Mimo iż zamieszkany jest on najbardziej zaniedbany spośród wymienionych. Dom nr 78a. Dom z zamurowaną wystawką, co go mocno oszpeciło. Poza wymienionymi domami z wystawką we wsi znajduje się wiele skromniejszych drewnianych budynków w konstrukcji wieńcowej, szkieletowej i mieszanej.

Jelonki to wieś z piękną zabudową, której dodatkowym atutem jest sąsiedztwo Kanału Elbląskiego z największą pochylnią o tej samej nazwie co wieś. Dlatego jadąc do lub z Gdańska warto wygospodarować trochę czasu i zjechać z trasy nr 7 na wysokości Pasłęka kilka kilometrów w kierunku Dzierzgonia.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione