W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 20.06.2006
Mazury/ Klon
Mazury/ Klon
Wieś szkatułowa, lokowana 1645 roku na 56 włókach gruntu (ok. 1000 ha), a więc bardzo duża. Przed wojną jedna z niewielu wsi Mazurskich o przewadze katolików.
 Wieś była zniszczona przez pożar w 1893 r. Pierwszą i Drugą wojnę przetrwała bez większych strat w zabudowie. Obecnie jest to wieś o charakterze rolniczym dzięki czemu posiada tradycyjny charakter zabudowy i harmonijny krajobraz
Klon jest najcenniejszym na Mazurach i jednym z najcenniejszych w północnej Polsce zespołem budynków drewnianych. 

Jest to ulicówka z domami ustawionymi szczytem do drogi, które to ustawienie kiedyś dominowało na Mazurach, obecnie jest rzadko spotykane . Do dziś zachowało się ok. 40 drewnianych chałup różnych typów i w różnym wieku. Jest tu jedna z ostatnich na Mazurach zachowana in situ chałupa z niezwykle urodziwym podcieniem szczytowym. Mamy archaiczne domy z pomieszczeniami inwentarskimi pod wspólnych dachem z pomieszczeniami mieszkalnymi. Mamy także curiosum w postaci chałupy z dachem półszczytowym, charakterystycznym dla Podhala. Katolicyzm mieszkańców wsi przejawiał się tym że niemal wszystkie domy są przyozdobiono krzyżami. 

Poza chałupami, w Klonie jest drewniana szkoła. Wieś się wyróżnia także tym że posiada dwie świątynie: murowany z granitu polnego i cegły kościół katolicki z 1866 r i murowany, z drewnianą wieżyczką zbór protestancki z okresu międzywojennego , obecnie niestety opuszczony.

Po drugiej wojnie rozpoczęły się procesy dewastacji zabudowy wsi, które trwają do dziś. Obecny jakże przecież duży stan liczebny domów drewnianych, to zaledwie połowa tego co było tuż po wojnie. Powstało kilka szpetnych domów, które stoją przy opuszczonych domach drewnianych, którym w najbliższym czasie grozi zagłada. 

Znikły zupełnie z krajobrazu wiatraki, które jeszcze po wojnie istniały na wzgórzu przy kościele. Nowe domy, które powstają są przykładem jak się nie powinno budować na Mazurach.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione