Warmia/ Gmina Purda
Gmina ta zajmuje obszary na wschód i poÅ‚udnie od Olsztyna. SÄ… to tereny bardzo mocno zalesione, znajduje siÄ™ tam wiele jezior tak wiÄ™c gmina ta jest miÅ‚a sercu każdego uczciwego obywatela. DziÄ™ki dużemu zalesieniu budulec drewniany używany byÅ‚ i jest bardzo chÄ™tnie w zwiÄ…zku z czym zachowaÅ‚o siÄ™ tutaj wiele przykÅ‚adów dawnego piÄ™knego budownictwa drewnianego.
Na terenie tej gminy znajdujÄ… siÄ™ najciekawsze zespoÅ‚y jakimi sÄ… Kaborno i Chaberkowo. PoÅ›wiÄ™ciÅ‚em im odrÄ™bne opracowanie. Ponadto jest tu wiele pojedynczych budynków drewnianych, we wsiach z zabudowÄ… murowanÄ….
NajwiÄ™cej budynków drewnianych zachowaÅ‚o siÄ™ w okolicy wsi Butryny (fot.9). SÄ… tam wspomniane już wczeÅ›niej Chaberkowo, Przykop, Kopanki (fot. 10,11) oraz najmÅ‚odsza ze wsi warmiÅ„skich, bo zaÅ‚ożona dopiero w I poÅ‚owie XIX wieku Nowa WieÅ› (fot.4,5,6,7,8).
Nieco dalej na poÅ‚udnie znajduje siÄ™ Nowa Kaletka, w której też jest kilka Å‚adnych domów drewnianych (12,13), starych i nowych.
PiÄ™kne przykÅ‚ady zabudowy drewnianej zachowaÅ‚y siÄ™ także w samej Purdzie (fot.1,2), i jej bezpoÅ›rednich okolicach czyli Marcinkowie (fot.3) i nieco dalej na wschód w GiÅ‚awach (fot.16)
KolejnÄ… bardzo ciekawÄ… grupÄ… domów drewnianych sÄ… zabudowania sÅ‚użby leÅ›nej. NajÅ‚adniejszym z nich jest stary budynek leÅ›niczówki JaÅ›niewo w Nowych Ramukach (fot.14). PowstaÅ‚ on podobno w 1910 roku jako dwór myÅ›liwski Cesarza Niemiec. PiszÄ™ podobno, gdyż trudno uwierzyć, że poddani zbudowaliby Kajzerowi tak skromny budynek, chociaż na pewno wyróżnia siÄ™ on swojÄ… architekturÄ… spoÅ›ród innych leÅ›niczówek. Kilka kilometrów na póÅ‚nocy wschód od Ramuk, na skraju Nowej Wsi, znajdujÄ… siÄ™ dawne budynki nadleÅ›nictwa – caÅ‚e z drewna (fot.4). Budynek gÅ‚ówny przypomina dawny budynek nadleÅ›nictwa w TuroÅ›li Pruskiej. Jeszcze innym PrzykÅ‚adem drewnianego budownictwa leÅ›nego jest leÅ›niczówka Mendryny. (15)
Galeria zdjęć