Polakowi jeno dom drewniany przystoi, a insze domy z błota tudzież kamienia, przez mularzy przysposobione, Frycom i inszemu kacerstwu zostawmy!
Onufry Zagłoba
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 18.08.2008
Warmia/ Gmina Purda
Warmia/ Gmina Purda
Gmina ta zajmuje obszary na wschód i południe od Olsztyna. Są to tereny bardzo mocno zalesione, znajduje się tam wiele jezior tak więc gmina ta jest miła sercu każdego uczciwego obywatela. Dzięki dużemu zalesieniu budulec drewniany używany był i jest bardzo chętnie w związku z czym zachowało się tutaj wiele przykładów dawnego pięknego budownictwa drewnianego.

Na terenie tej gminy znajdują się najciekawsze zespoły jakimi są Kaborno i Chaberkowo. Poświęciłem im odrębne opracowanie. Ponadto jest tu wiele pojedynczych budynków drewnianych, we wsiach z zabudową murowaną.

Najwięcej budynków drewnianych zachowało się w okolicy wsi Butryny (fot.9). Są tam wspomniane już wcześniej Chaberkowo, Przykop, Kopanki (fot. 10,11) oraz najmłodsza ze wsi warmińskich, bo założona dopiero w I połowie XIX wieku Nowa Wieś (fot.4,5,6,7,8).

Nieco dalej na południe znajduje się Nowa Kaletka, w której też jest kilka ładnych domów drewnianych (12,13), starych i nowych.

Piękne przykłady zabudowy drewnianej zachowały się także w samej Purdzie (fot.1,2), i jej bezpośrednich okolicach czyli Marcinkowie (fot.3) i nieco dalej na wschód w Giławach (fot.16)

Kolejną bardzo ciekawą grupą domów drewnianych są zabudowania służby leśnej. Najładniejszym z nich jest stary budynek leśniczówki Jaśniewo w Nowych Ramukach (fot.14). Powstał on podobno w 1910 roku jako dwór myśliwski Cesarza Niemiec. Piszę podobno, gdyż trudno uwierzyć, że poddani zbudowaliby Kajzerowi tak skromny budynek, chociaż na pewno wyróżnia się on swoją architekturą spośród innych leśniczówek. Kilka kilometrów na północy wschód od Ramuk, na skraju Nowej Wsi, znajdują się dawne budynki nadleśnictwa – całe z drewna (fot.4). Budynek główny przypomina dawny budynek nadleśnictwa w Turośli Pruskiej. Jeszcze innym Przykładem drewnianego budownictwa leśnego jest leśniczówka Mendryny. (15)
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione