W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 06.04.2007
Warmia/ Kaborno
Warmia/ Kaborno
Kaborno to nieduża wieś w gminie Purda w powiecie olsztyńskim. Położona jest zaledwie jakieś 10 km na wschód od Olsztyna. Żeby do niej dojechać trzeba jechać z Olsztyna w kierunku na Szczytno po czym za wsią Klewki skręcić w prawo w drogę szutrową i jechać nią około 3km Brak asfaltowej drogi spowodował , że wieś jest na uboczu cywilizacji dzięki czemu zachowało się w niej wiele pięknych Warmińskich chałup. Kilka z nich jest zamieszkiwana przez rolników, kilka służy jako domy rekreacyjne. Te służące „letnikom” wyglądają najlepiej gdyż zostały odnowione z troską o autentyczny stary charakter. Ale i tu nie uniknięto błedów, czego przykładem jest chata kryta szkudłem osikowym, dawniej na Warmii nie spotykanym.

Jedna z chałup z Kaborna została przeniesiona do skansenu w Olsztynku. Wyróżnia się ona bogatym zdobnictwem szczytów, oraz ozdobnym grzebieniem w kalenicy, utworzonym z ozdobnych koźlin.

Kaborno jest wsią pięknie położoną w lasach Purdzkich i lada chwila zacznie się zmieniać pojawią się nowe budynki, oby jak najbardziej nawiązujące do istniejących tu budowli.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione