W domach z betonu nie ma prawdziwej miłości
MJ
Regiony Polski Drewnianej » Prusy  |  Artykuł napisano: 19.06.2006
Warmia/ Chaberkowo
Warmia/ Chaberkowo
Jedna z najmłodszych wsi Warmińskich, na początku XIX wieku jeszcze nie istniała. Jej nazwa pochodzi od chwastów, które chętnie zarastały tutejsze pola zamiast żyta.

Podobnie jak na Mazurach wsie które powstały najpóźniej posiadają najwięcej zabudowy drewnianej. Chaberkowo położone jest w głębi dużego kompleksu Królewskich Lasów Olsztyńskich, dlatego drewno był najbardziej dostępnym budulcem podczas gdy w innych częściach Warmii przeważała cegła. Jest to wieś wielodrożnicowa.

W około 30 istniejących gospodarstwach, zachowało się co najmniej sześć chałup drewnianych i wiele drewnianych budynków gospodarczych. Wśród tych sześciu chałup dwie posiadają zachowane czarne kuchnie. Pierwszą z nich jest chałupa nr 28 symetryczna z centralną sienią. Jest to jedna z ostatnich chat warmińskich pokryta strzechą.

Kolejnym najstarszym domem jest dom nr 11. Jest to chałupa z centralną sienią, trójdzielna, półtora traktowa. Jej wymiary to około 6x11m. Ściany wykonano z bali gr 10 cm i wysokości 25-35cm. Centralne miejsce zajmuje butelkowaty komin a w nim tzw. czarna kuchnia.

Dwie kuchnie właściwe znajdowały się w ścianach czarnej kuchni, we wnękach otwartych na izbę. Piec chlebowy umieszczono pod posadzką w kominie, którą w związku z tym podniesiono o koło 70 cm. Jest to wyjątkowe rozwiązanie którego nie spotkałem w innych chałupach. Pod podłogą izb wykopano dwie piwniczki. Dach chałupy ma konstrukcję krokwiową jętkową, z osadzeniem krokwii w belkach.

Wyżej wymienione cechy, oraz wiele innych nie wymienionych świadczą że chałupa może mieć 150 lat lub więcej, co świadczy że jest równie stara jak wieś. Obok wsi Kaborno Chaberkowo jest bodajże najlepiej zachowanym na Warmii zespołem zabudowy drewnianej. Brak bitej drogi, podobnie jak w Kabornie konserwuje tę sytuację, ale bliskość Olsztyna na pewną niedługo zmieni wieś. Dotychczasowe inwestycję wskazują niestety że na gorsze.
Galeria zdjęć
Portal Internetowy o Tradycyjnym Budownictwie Drewnianym www.drewnopedia.pl
© Polska Drewniana Sp. z o.o. | ul. Duchnicka 3, 01-796 Warszawa | tel. 22 320 29 79 | biuro@polskadrewniana.pl
Pracownia Projektowa: ul. Św. Wojciecha 10 | 12-200 Pisz | 609 032 440

Projekt i wykonanie MASURIA® Krzysztof Szyszkowski
Kopiowanie zawartości bez zgody jest zabronione